válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusy děsil neviditelný přízrak – Simo Häyhä zvaný Bílá smrt

Rusy děsil neviditelný přízrak – Simo Häyhä zvaný Bílá smrt

Nebyl vidět, nikdo ho nedokázal ani zahlédnout. Jeho existenci potvrzovaly jen stovky mrtvých, kteří padali zasaženi jeho střelami. Finský snajpr Simo Häyhä byl nejlepším odstřelovačem finské armády.

Redakce Extrastory.cz 3. prosince 2014

Simo Häyhä, původem zemědělec a lovec z pohraničí, vstoupil v roce 1925 do finské armády jako odstřelovač. Jeho nevšedního talentu si nadřízení velitelé brzy všimli. Ostatně také jeho domov byl plný trofejí nejrůznějších zvířat a bylo zjevné, že Häyhä má střelbu a lov opravdu v krvi.

Simo Häyhä jde do boje

Simo Häyhä jde do boje

S vypuknutím Zimní války mezi Finskem a Sovětským svazem mohl naplno využít své schopnosti proti mnohonásobně silnějšímu nepříteli. A Häyhä se skutečně činil. Denně poslal na onen svět průměrně pět nepřátel. Bojoval sto dní a za tu dobu jich prokazatelně zastřelil 505, další stovku zabil samopalem.

Tvář obávaného střelce

Tvář obávaného střelce

Häyhä měl opravdu unikátní styl boje. Používal finskou variantu pušky Mosin-Nagant, ovšem bez jakékoliv optiky. To je u odstřelovačů naprosto nevídaná věc, ale Häyhä pro to měl své důvody. Optika se často mlžila a také mohla vrhat odlesky slunce, což vedlo často k prozrazení. Häyhä dělal opravdu všechno možné pro to, aby nikdy nebyl odhalen. Do pusy si dával sníh, aby se mu z ní nekouřilo. Budoval si nejrůznější úkryty ze sněhu, odkud střílel na nepřítele. Hlavu měl přikrytou bílou kuklou, pro okolí byl neviditelný.

Povýšený a hlavně naživu

Povýšený a hlavně naživu

A Rusové z jeho řádění začínali být zoufalí. Posílali na něj vlastní snajpry, aby ho dostali, ale málokterý se vůbec vrátil živý. Pálili na místa, odkud střílel, dokonce polním dělostřelectvem. Häyhä měl dlouho štěstí, ale nakonec ho dostal jeden ruský voják. Střelil ho do spodní čelisti. Spolubojovníci ho naštěstí odtáhli z bojiště, ale nevěřili, že to k něčemu bude. Häyhä měl pryč půlku tváře, vypadalo to, že je s ním konec. Ale po šesti dnech nabyl vědomí a mohl podstoupit léčbu.

Simo Häyhä v důchodu

Simo Häyhä v důchodu

Válka mezitím skončila, Finsko se sice vzdalo, ale zachovalo si většinu svého území. Häyhä byl povýšen z desátníka na poručíka, takto rychle nebyl nikdo nikdy v historii finské armády povýšen. Když se ho novináři ptali, jak dokázal být tak skvělým střelcem, odpověděl prostě: „Praxe.“ Nejlepší finský snajpr zemřel v roce 2002 ve věku 96 let.

Další články

Zavří­t reklamu