válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusům teče doma ropa z kohoutků!

Rusům teče doma ropa z kohoutků!
Zdroj: The Siberian Times
+ 4 fotky+ 5 fotek

Rusko čelí další ekologické havárii. Poblíž přístavního města Neftejugansk prasklo hlavní ropné potrubí a uniklá ropa zamořila více než 10 hektarů plochy. Jedna z největších řek na světě, řeka Ob, zčernala a ropa teče lidem doma i z vodovodních kohoutků.

Markéta Oderská 2. července 2015

Potrubí prasklo poblíž vesnice Singapaj na předměstí města Neftejugansk, kde žije okolo 123 tisíc lidí. Uniklá ropa pochází z těžebních polí v Usť-Balyk na západě Sibiře, potrubí provozuje společnost RN-Juganskneftegas Ltd, která spadá pod ruského ropného giganta Rosněfť. Jeho mluvčí v pondělí ujistil, že společnost podnikla všechna nutná opatření, aby zabránila úniku ropy, a předešla prý tomu, aby se ropná skvrna dostala do řeky Ob, která je jednou z největších řek v Rusku i na světě. Nicméně letecké snímky ukazují, že navzdory tomuto prohlášení značná část ropy do řeky Ob vytekla. Situace je o to horší, že Ob je rozvodněný a jeho zamořené vody tak zaplavují přilehlou krajinu. Jak naznačují fotografie místních obyvatel, ropa se dostala i do vodovodního řadu a zamořila pitnou vodu.

Podle organizace Greenpeace dochází v Rusku každoročně k úniku 30 milionů barelů ropy, a to vše pod rouškou utajení a korupce. Desítky tisíc drobných úniků z ropovodů, které procházejí ruskými ropnými poli, tvoří dohromady miliony tun ropy, která každým rokem zamořuje krajinu. Praskliny v ropovodech mají na svědomí jak extrémní klimatické podmínky, tak nedostatečná údržba. Během dlouhé arktické zimy ropa nepozorovaně uniká z mnohých podzemních prasklin v zastaralých, neudržovaných ropovodech a při jarním tání je splachována do řek. „Na jaře je to nejhorší,“ tvrdí obyvatelé vesničky Usť-Usa. „Ropa je ve vodě, ve vzduchu, v potravě, všude. Všechno tu páchne po ropě.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu