První podvodní chrám na světě | zdroj: YouTube


Ruští potápěči staví na Krymu první podvodní chrám na světě

TÉMATA: potápěči | rusko | krym | pravoslavná církev

user-avatar

Ivanhoe

7. 11. 2015 | 09:00

Položením obřího kříže na dně Černého moře zahájili potápěči na Krymu stavbu prvního podvodního chrámu na světě.

Kříž je umístěn v hloubce 20 metrů asi 100 metrů od pobřeží mysu Fiolent nedaleko Sevastopolu. Je stylizovaný jako lodní kotva a má být výchozí strukturou, kolem níž bude bude ruský pravoslavný chrám vystavěn. Stavbu spolufinancují Ruská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu a ruský motorkářský klub Noční vlci, který je znám svou blízkostí k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Obě skupiny doufají, že podvodní chrám přitáhne na Ruskem anektovaný Krym více turistů.

„Bude vypadat jako chrám. Uvnitř budou ikony – tak jako v opravdovém kostele. S největší pravděpodobností půjde o basreliéfy z nerezové oceli nebo kamene,“ prozradil iniciátor projektu Archimandrite Tichon, který je potápěčským nadšencem. Dodal, že architekti nyní pracují na návrhu a detailech stavby. Kdy bude dokončena, ale neupřesnil, neboť to závisí na mnoha faktorech. Zimní sezóna podle něj ukáže, zda potápěči kříž správně umístili.

Do té doby bude přesná lokace kříže zanesena do mapy, aby ji turisté snáze našli. Ke kříži bude instalován ještě stůl a obrovské svícny z betonu. V budoucnu by měl chrám sloužit také jako muzeum krymské historie, kde budou vystaveny vojenské lodě a munice pocházející z krymské i druhé světové války. Chrám ponese jméno svatého Mikuláše, patrona námořníků.

 

user-avatar

Ivanhoe

7. 11. 2015 | 09:00

Zavří­t reklamu