válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruští archeologové našli ve Fajjúmské oáze unikátní mumii s pozlacenou maskou

Ruští archeologové našli ve Fajjúmské oáze unikátní mumii s pozlacenou maskou
Zdroj: archaeologynewsnetwork.blogspot.cz
+ 2 fotky+ 3 fotky

Neporušený dřevěný sarkofág se zachovalou mumií objevili ruští archeologové v egyptském guvernorátu Fajjúm. Zlatem pokovaná maska naznačuje, že patřila vysoce postavené osobě.

Yvonne Pokorná 18. prosince 2017

Mumie byla zabalena do plátna a chráněna krytem vyrobeným z kartonáže. Obličej mumie zakrývala barevná maska s pozlaceným obličejem. Na obalu mumie, sešněrovaném jako korzet, je rovněž vyobrazen náhrdelník, bohyně Isis s roztaženými křídly a synové boha Hora.

Mumie pochází z řecko-římské doby, které začalo dobytím Egypta Alexandrem Makedonským v roce 332 př. n. l. a skončilo rozpadem Římské říše v roce 395.

Komu mumie patřila, zatím není jasné. Rakev se na rozdíl od mumie dochovala ve špatném stavu – víko bylo rozbité, rovněž dno popraskalo a nikde nejsou žádné nápisy. Ve srovnání s mnohem skromnějšími hroby, které v lokalitě Deir al-Banat byly dosud nalezeny, je tato unikátní. Použití plátků zlata k pozlacení masky svědčí o vysokém společenském postavení zesnulého.

“Tento nález zcela jistě prohloubí naše všeobecné znalosti o pohřebních ritech řecko-římské doby a umožní nám pochopit pohled starověkých lidí na posmrtný život,” uvedla Galina Belova ze Střediska egyptologických studií Ruské akademie věd, jež se na vykopávkách podílelo.

Archeologové hned v místě nálezu provedli prvotní restauraci rakve i mumie. Poté má být mumie vystavena v Egyptském národním muzeu v Káhiře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu