válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusové zase oživili historku o vyvrtané díře v ISS, obvinili konkrétní osobu

Rusové zase oživili historku o vyvrtané díře v ISS, obvinili konkrétní osobu
Zdroj: Wikimedia Commons

Nejvyšší představitelé NASA se ohradili proti novému nepříjemnému obvinění ruských médií, podle nichž americký astronaut vyvrtal díru do Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ve snaze vrátit se předčasně domů poté, co se psychicky zhroutil.

Tomáš Chalupa 17. srpna 2021

V článku ruské státní tiskové agentury TASS obvinil „vysoce postavený“ anonymní zaměstnanec ruské vesmírné agentury Roskosmos americkou astronautku Serenu Auñon-Chancellorovou z úmyslného vyvrtání díry do vozidla Sojuz MS-09 na ISS.

O vyvrtání dvoumilimetrové díry ve vozidle Sojuz bylo poprvé informováno v srpnu 2018, kdy řídící mise zaznamenali snížení tlaku v jednom z modulů. Drobná netěsnost byla okamžitě zalátána a opravena, ale příčina vzniku díry zůstávala záhadou. Zatímco USA naznačily, že díra vznikla během konstrukce doma na Zemi, ruská média mnohokrát opakovaně uváděla, že šlo o záměrné dílo některého z amerických astronautů.

Podle článku agentury TASS se u Auñon-Chancellorové během letu na ISS vyskytla krevní sraženina v krční žíle na krku, což u ní vyvolalo „akutní psychickou krizi“, která ji přiměla k vytvoření díry ve snaze „urychlit návrat“ na Zemi. Silná tvrzení vyžadují pádné důkazy, ale zdroj Roskosmosu neposkytuje žádný důkaz, který by obvinění podpořil.

Nejmenovaní úředníci Roskosmosu dále v článku vysvětlují, že videokamera v inkriminované části ISS v té době záhadně nefungovala a „Američané odmítli projít detektorem lži“. Tvrdí také, že v modulu bylo vyvrtáno osm děr, ale pouze jedna pronikla do trupu. To podle nich naznačuje, že otvory byly vyvrtány v podmínkách beztíže někým, kdo nemá dostatečné znalosti o kosmické lodi Sojuz MS-09, což znamená, že to nebyl ruský kosmonaut.

Představitelé NASA tyto zprávy rezolutně odmítli, podpořili Auñóna-Chancellorovou a uvedli, že podle nich není obvinění věrohodné.

„Astronauti NASA, včetně Sereny Auñón-Chancellorové, jsou velmi uznávaní, slouží své zemi a jsou pro agenturu neocenitelným přínosem,“ uvedla v pátek na Twitteru Kathy Luedersová, šéfka oddělení letů do vesmíru NASA. „Stojíme za Serenou a jejím profesionálním chováním. Domníváme se, že tato obvinění nejsou nijak věrohodná.“

Na tento tweet navázal administrátor NASA Bill Nelson a dodal: „Z celého srdce souhlasím s prohlášením Kathy. Plně Serenu podporuji a vždy budu stát za našimi astronauty.“

Tím však tato stále se rozvíjející roztržka pravděpodobně neskončí. ISS byla dlouho považována za výjimku z geopolitického napětí, které existovalo mezi Ruskem a USA na Zemi. Avšak vzhledem k tomu, že Rusko hrozí, že se do roku 2025 z ISS stáhne, a vzhledem k rostoucí militarizaci vesmíru zůstává budoucnost tohoto přátelského vztahu nejistá.

Další články

Zavří­t reklamu