válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusové vyvinuli robota, který povede pracovní pohovory

Rusové vyvinuli robota, který povede pracovní pohovory
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Říká se, že roboti nám vezmou práci. Teď to vypadá, že roboti nám také budou dávat práci, nebo přesněji řečeno, budou rozhodovat o tom, kdo práci dostane a kdo ne. Takového robota totiž vyvinuli Rusové. Jmenuje se Vera a umí nejen komunikovat, ale také rozpoznávat lidské emoce.

Tomáš Chalupa 19. dubna 2018

Robota vyvinula malá firma Stafoy. Má jít o umělou inteligenci pojmenovanou Vera, která zvládá 90 procent technik HR specialistů, a to včetně rozlišování a čtení emocí při pohovoru.

Stafoy tvrdí, že o Veru je mimořádný zájem a už má 300 klientů ochotných si tento produkt pořídit. Jsou mezi nimi například PepsiCo, Ikea, and L’Oréal. Vera by měla mít na starosti první kolo výběrového řízení, kterým je kontrola životopisů a dalších dokumentů a první pohovor. Ten by se vedl přes videokonferenční hovor, například přes Skype. Na základě jejího doporučení by pak ke skutečným lidským personalistům postoupili vybraní kandidáti.

Vera nemá tělo, není to skutečný robot, ale jen počítačový program. Jeho hlavní předností má být rychlost, uplatnění najde v situacích, kdy na jedno pracovní místo přijdou stovky nebo tisíce nabídek. Takový příval může zcela zahltit a ochromit personální oddělení, zatímco pro Veru to není žádný problém. Dokáže vést současně 10 paralelních rozhovorů, což žádný člověk nedokáže.

Systém byl opakovaně testován na mnoha lidech a Vera si tak osvojila celou řadu technik. Umí rozpoznávat radost, hněv, stydlivost, nespokojenost a další základní vlastnosti. Má také obrovskou škálu otázek, které umí vhodně kombinovat a také dokáže tvořit vlastní podle zadaného vzorce. Vera má ve své databázi uloženo 13 miliard vzorků projevů z televize, hesel z wikipedie a také ze záznamů reálných pohovorů s uchazeči. Tato gigantická databáze jí slouží jako základ pro vlastní konverzaci.

Vera už byla představena v Evropě a Spojených státech a údajně už provedla 2000 reálných rozhovorů. Zdá se, že umělá inteligence se dostává i na pozice, u kterých by to ještě před pár lety vůbec nikdo nečekal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu