válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusové vypustili tři tajné satelity. Pentagon se obává, co jsou zač

Rusové vypustili tři tajné satelity. Pentagon se obává, co jsou zač
Zdroj: russianspaceweb.com

Rusko vypustilo v roce 2013 na oběžnou dráhu čtveřici satelitů. Zatímco u třech bylo celkem jasné, že jsou to komunikační družice, účel čtvrtého zůstal zcela neznámý. Rusové od té doby vypustili další dva tajemné satelity a Pentagon začíná mít vážné obavy, že Rusové se připravují na vesmírné válčení.

Tomáš Chalupa 28. července 2015

Satelit Kosmos 2491 byl vypuštěn společně s dalšími třemi na Štedrý den roku 2013. Ihned se kolem něj vyrojily spekulace, protože Rusové odmítali sdělit, k čemu tento satelit má sloužit. Vlastně to nesdělují nikdy u žádného, ale u zbylé trojice se odborníci shodli, že jde o komunikační družice. Účel čtvrtého nedokázali odhalit. Nyní se objevily zprávy, že od té doby Rusko vypustilo další dva tajemné satelity neznámého účelu.

Mluvilo se o jakémsi zařízení na úklid vesmírného smetí, ale ten už vyvinuli Švýcaři a je dost pochybné, že by Rusové investovali prostředky do úklidu oběžné dráhy. K čemu jinému může trojice záhadných satelitů Kosmos 2491, 2499 a 2504 sloužit? Mohou být určeny k likvidaci „nepřátelských“ satelitů. Jde v podstatě také o úklid oběžné dráhy, ale neuklízí se smetí, ale družice.

Ví se jen, že trojice satelitů operuje pohromadě velmi blízko sebe. Rusové se omezili jen na krátké vyjádření, že všechny tři satelity mají mírový účel, ale více k nim nesdělili. Pentagon se prý ruské flotily satelitů začíná obávat a zaměřuje na ně své pozorovací prostředky. Mezitím skupina vesmírných nadšenců začala na vlastní pěst pátrat po účelu satelitů. „Zjistili jsme, že všechny tři satelity vysílají na shodné vlnové délce. Je nepochybné, že spolu nějakým způsobem kooperují,“ tvrdí radioamatér z Nizozemska Cees Bassa, který se na „výzkumu“ satelitů podílel.

Novinář a historik Anatolij Žak, který se z Moskvy přestěhoval do USA, se satelity také dlouhodobě zabývá a říká: „Je možné, že jsou vybaveny lasery nebo výbušninami. Pokud by se dostali do blízkosti jiného tělesa, je možné, že by ho poškodily nebo zničily.“ Dodává, že možná jde jen o prototypy, které mají vyzkoušet potřebné technologie. Až je Rusové otestují, pošlou opravdové ozbrojené satelity.

Abychom Rusům nekřivdili, jednak jde jen o domněnky, jednak nejsou jediní, kdo testují podobné systémy ve vesmíru. V minulosti testovali Američané, Japonci, Číňané a dokonce i Švédové družice, které byly schopny se samy přibližovat k jiným vesmírným tělesům a nejrůznějším způsobem do nich zasahovat. Vše se také dělo pod rouškou mírového využití.

Přestože je podle některých informací Pentagon znepokojen počínáním Rusů, je potřeba si také uvědomit, že na oběžné dráze Země krouží 1200 aktivních družic, z toho více než polovina patří Spojeným státům. Rusko a Čína z nich nemají ani deset procent. Ve vesmíru se toho děje hodně a je stále jasnější, že zdaleka ne všechny zařízení mají pouze mírový účel. Trojice ruských satelitů k nim možná patří, ale jestli tím začíná éra hvězdných válek, se teprve uvidí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu