Raketa Rokot vynesla do vesmíru možná více satelitů, než Rusko uvedlo.

Raketa Rokot vynesla do vesmíru možná více satelitů, než Rusko uvedlo. | zdroj: iflscience.com


Rusové tajně vypustili záhadný objekt na oběžnou dráhu

TÉMATA: rakety | záhady | vesmír | satelity | rusko

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 12. 2018 | 09:45

30. listopadu odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck lehká nosná raketa Rokot. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že raketa vynesla na oběžnou dráhu tři vojenské satelity. Podle všeho ale na oběžnou dráhu vynesla ještě něco dalšího.

Uvádí to alespoň novinář specializující se na vesmír Anatolij Zak na svém serveru RussianSpaceWeb. Podle jeho informací americké velitelství NORAD registrovalo hned pět nových objektů na oběžné dráze, které souvisejí s Rokotem. Jedním z těchto objektů byl poslední stupeň rakety, takže ten se nepočítá. Otázkou je, co bylo ono čtvrté těleso.

Podle Zaka jde o další satelit s mimořádnými manévrovacími schopnostmi. Těmi už se Rusko začíná stávat proslulé. V minulosti opakovaně vynášelo na oběžnou dráhu zařízení, která se chovala podivně a prováděla nezvyklé manévry. Rusko k nim zpravidla neuvádělo žádné informace kromě vojenského kódového označení, případně tvrdilo, že jde o zařízení na úklid tzv. vesmírného smetí.

Zak ale připouští i jinou verzi událostí. Poslední stupeň Rokotu se mohl jednoduše rozpadnout na dvě části, které se pozemským teleskopům jevily jako nové objekty. Nic takového ale Rusko neoznámilo, rozpad posledního stupně rakety by byl za normálních okolností oznámen z oficiálních míst. Naopak podle agentury TASS proběhlo vše podle plánu a nenastaly žádné technické problémy.

Podle listu Kommersant sice na palubě byl skutečně další satelit, ale šlo jen o jakousi atrapu. Původně měl být totiž vynesen i čtvrtý satelit Blits-M, ale ten nebyl v době startu ještě připraven, takže na jeho místo byla dána jen atrapa. Pokud by místo zůstalo prázdné, musely by se přepočítávat parametry letu kvůli jiné celkové váze. Jednodušší bylo proto umístit do lodě atrapu.

V Americe každopádně neberou podobné věci na lehkou váhu. Před několika dny americký prezident Donald Trump vydal Pentagonu rozkaz vytvořit nové velitelství zaměřené speciálně na vesmír. Vytvoření nového vesmírného velitelství je všeobecně chápáno jako krok k cíli vytvořit vesmírné síly jako nový druh ozbrojených sil Spojených států. Vesmírné síly mají být rovnocennou složkou armády vedle letectva, námořnictva a pozemních sil. Je to nepochybně i reakce na aktivity Ruska na tomto poli.

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 12. 2018 | 09:45

Zavří­t reklamu