Tento plánek unikl do vysílání ruské státní televize, je na něm jaderné a vysoce ničivé torpédo.

Tento plánek unikl do vysílání ruské státní televize, je na něm jaderné a vysoce ničivé torpédo. | zdroj: foxnews.com


Rusové přímo v televizi ukázali plány supertajného torpéda. Omyl, nebo záměr?

TÉMATA: rusko | zbraně | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 11. 2015 | 09:45

Šokující věc se podařila ruské státní televizi. V rámci běžné reportáže ukázala milionům diváků přísně tajné plány jaderného torpéda. Mluvčí přiznal, že se stala chyba, mnozí však spekulují, že to byl záměr. A ještě jiní pak tvrdí, že tahle zbraň zcela změní poměr sil.

Jaderné torpédo Status-6 je přísně tajný projekt. Že se na pár chvil objevily jeho plány včetně dat v reportáži ruské státní televize, je buď ohromná chyba, nebo záměr. Zatímco mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že se "do záběru omylem dostala nějaká data", analytici už spekulují o tom, že něco podobného není možné dokonce ani v Rusku. Záběry nejspíš unikly cíleně, aby Rusko takto znejistilo své nepřátele a ukázalo jim, že jeho zbrojní arzenál bude do budoucna obsahovat opravdu silné zbraně.

Ono torpédo vybavené silnou jadernou hlavicí má být schopné zamořit velké oblasti pobřeží, že budou po dlouhá desetiletí prakticky nevyužitelné a stanou se z nich mrtvé zóny. Existují však ještě odvážnější teorie. Například blogger Michael Snyder vidí v torpédu Status-6 zbraň, která zvrátí poměr sil na světovém bojišti. Výbuch jaderné hlavice o síle 100 megatun na pobřeží může podle něj způsobit obří tsunami o  výšce 500 metrů, která spláchne celé obrovské plochy země až do hlubokého vnitrozemí. K síle výbuchu mají přispět experimentální kobaltové hlavice. Kobaltové hlavice se údajně nikdy netestovaly právě pro svoji destrukční sílu. Poločas rozpadu radioaktivního kobaltu-59 je pět let. 

Ať už má blogger pravdu, či nikoliv, Rusko opět ukazuje, že provádí rozsáhlou modernizaci svých vojenských arzenálů, a to včetně těch jaderných. Svět se má nejspíš na co těšit i bez obřích tsunami. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 11. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu