válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusové objevili ve ztuhlé lávě na Kamčatce nový druh diamantu. Budou ho těžit

Rusové objevili ve ztuhlé lávě na Kamčatce nový druh diamantu. Budou ho těžit
Zdroj: www.diariocambio.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Ruští geologové oslavují objev nového druhu diamantu, oznámilo před pár dny ruské ministerstvo věd. Diamant byl pojmenován podle kamčatské sopky Tolbačik, v jejíž ztuhlé lávě byl nerost nalezen. Předpokládá se, že jej Rusové komerčně zužitkují.

Markéta Oderská 29. července 2015

„Ztuhlá láva ze sopečného výbuchu Tolbačik (2012-2013) obsahuje nový a dosud neznámý druh diamantu,“ uvedlo ruské ministerstvo věd. Podle vědců se diamant utvořil pod tlakem sopečných plynů a je výsledkem krystalizace zapříčiněné elektrickými výboji blesku.

Nezkušenému oku se mohou tyto drahokamy zdát stejné jako syntetické diamanty. Ruší vědci však tvrdí, že tohle jsou pravé diamanty, které se od ostatních druhů vzácných drahokamů liší svými geologickými a minerálními charakteristikami. Vědci připomínají, že v roce 1964 byl ve Francii podán patent na výrobu diamantů z plynů za pomoci mimořádně silného elektrického výboje. Je tak docela možné, že se ruským geologům podařilo najít přírodní a reálnou alternativu k francouzským umělým diamantům.

Velikost diamantů se pohybuje od 250 do 700 mikrometrů.

Velikost diamantů se pohybuje od 250 do 700 mikrometrů.

Ruští vědci nový druh diamantu identifikovali pomocí elektronického mikroskopu a rentgenové difrakční analýzy. Zjistili, že krystaly jsou tvořeny kombinací krychlí, osmistěnů a vzácných rombických dvanáctistěnů.

Ruské ministerstvo věd neskrývá své nadšení z bohatého úlovku: „V malém vzorku ztuhlé lávy se našlo několik stovek diamantů – to je hodně!“ Jejich velikost se přitom pohybuje od 250 do 700 mikrometrů. To by znamenalo, že některé vrstvy lávy jsou diamantonosné a lze je tak využít pro těžbu. „Tak početná diamantová zrna v lávě aktivní sopky se našly poprvé na světě,“ pyšní se Rusové.


Tolbačik je masivní, 3 682 m vysoká, převážně čedičová štítová sopka, nacházející se poloostrově Kamčatka, na jižním okraji vulkanické skupiny masivu Ključevské sopky. Masiv vulkánu tvoří dvě překrývající se centra – mladší Ploskij Tolbačik a starší Ostryj Tolbačik. Naposledy tato sopka explodovala v listopadu 2012, kdy z jejích prasklin vytekly desítky krychlových kilometrů žhavé lávy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu