Kráter jako ze sci-fi filmu | zdroj: siberiantimes.com


Rusové našli kráter jako z filmu Vetřelec. Podívejte se, jak lezli dolů

Nově vytvořený kráter na Jamalském poloostrově na Sibiři přilákal pozornost vědců. Ti dokonce dokázali do děsivé jámy sestoupit. Na dně našli zmrzlé jezero.

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 11. 2014 | 08:04

Kráter láká pozornost vědců

Vědecká výprava pod vedením experta na polární expedice Vladimíra Puškareva sestoupila i s vybavením na dno šestnáct metrů hlubokého zmrzlého kráteru. Co jej vytvořilo, se přesně neví. Vědci mají teorii, že mohlo dojít k podzemnímu výbuchu plynů. Vědci nejprve spustili do kráteru sondy a poté slezli na jeho dno sami. „Provádíme na dně nejrůznější měření. Teprve po vyhodnocení všech dostupných dat budeme moci dělat nějaké závěry,“ řekl Puškarev.

Vědci slezli dolů

Na dně kráteru je zmrzlé jezero, jehož hloubka je odhadována na deset metrů, ale může být i hlubší. Zatímco vědci usilovně pracují a sbírají data, kráter se už dostal do hledáčku ufologů. Poté, co byl kráter objeven, ihned se vyrojily informace, že za jeho vznikem stojí mimozemšťané, nebo je to místo dopadu rakety. „Jsme dole a pracujeme. Je potřeba více času, abychom mohli říct něco konkrétního o vzniku kráteru. Zatím nemáme dostatek informací,“ řekl Puškarev. Na mimozemšťany to ale zatím určitě nevypadá.

Sestup 

Sestup po strmých stěnách

Až na dno

Na dně začíná práce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 11. 2014 | 08:04

Zavří­t reklamu