válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusové mají nový sport: honí se za sochami Vladimíra Iljiče Lenina

Rusové mají nový sport: honí se za sochami Vladimíra Iljiče Lenina
Zdroj: The Siberian Times
+ 13 fotek+ 14 fotek

Třiadvacetiletý absolvent studia architektury Alexandr Bork a jeho stejně starý kamarád z dětství, účetní Artem Belokobylskij, spolu soutěží ve zvláštní disciplíně – hledání a fotografování soch Vladimíra Iljiče Lenina. Kvůli nim cestují po celém Rusku a občas se dostanou do těch nejzapadlejších vesnic a okrajů měst.

Jan Kyzlink 16. října 2015

Novou soutěžní hru vymysleli před dvěma roky a nazvali ji Lenining, česky bychom to mohli nazvat leninováním.

„O jednom jarním víkendu jsme se Artem a já strašně nudili, tak jsme se rozhodli vyrazit do městečka Toguchin, prostě jen proto, že jsme tam nikdy nebyli. Počasí bylo studené, tak jsme návštěvu zkrátili na půl hodiny, abychom udělali pár fotek a pak nasedli na zpáteční cestu do vlaku. Jak jsme se courali ulicemi města, přemýšleli jsme, co vyfotit, když tu jsme náhle uviděli Leninovu sochu. Oba jsme zaráz popadli fotoaparát a vyfotili jsme ji. Hned nato mě napadlo, že prakticky v každém takto odlehlém místě se najde socha Lenina, že jsou všude v Rusku, kamkoli se podíváte. Tak mě napadlo, proč se tam nevydat a nevyfotit Lenina, jen aby měl člověk vznešený důvod cestovat? Je tolik vzdálených a většinou nepříliš zajímavých míst, které bychom nikdy bezdůvodně nenavštívili. Artem souhlasil a hra tedy začala,“ popisuje začátky jejich sportu Alexander.

Alexander u sochy Lenina

Alexander u sochy Lenina

O tom, že „lenining“ oba berou smrtelně vážně, svědčí i to, že vytvořili seriozní soubor soutěžních pravidel, aby hře dodali potřebný řád. Ta mimo jiné specifikují, co vše lze považovat za sochu. Tak například musí být z pevného materiálu a představovat celou postavu, busta se nezapočítává.

V zájmu vítězství jsou leninští gladiátoři schopni podniknout cokoli. Tak například Alexander se svojí přítelkyni se v 35 stupňových mrazech brodil za tmy sněhem v jednom zapadákově na Sibiři a Artem, když zjistil, že jeho soupeř vede o 12 soch, nemeškal, koupil si letenku do Petrohradu, kde nafotil během dvou dnů 13 Leninů a ještě tam stihl svoji přítelkyni požádat o ruku. Oba již pochopili, že málokdy objeví sochu Lenina na ulicích či náměstích pojmenovaných po někdejším bolševickém guruovi. „Zdá se, že byly odtud záměrně odstraněny,“ míní Alexander.

Aby byla hra ještě zajímavější, ukládají fotky do alb na sociální síti a opatřují je zábavnými komentáři. Soutěž končí vždy poslední den v roce přesně o půlnoci a ten, kdo prohrál, musí vítězi do deseti dnů koupit litr whisky Johnnie Walker a tabulku čokolády Ritter Sport.

Na své hony na Lenina bere Alexander s sebou přítelkyni.

Na své hony na Lenina bere Alexander s sebou přítelkyni.

O tom, jaký byl Lenin jako člověk nebo historická postava, moc nepřemýšlejí. „Věřím, že to byl velký člověk, který změnil před lety historii,“ myslí si Alexander a dodává: „Nesdílím názor, že to byl vrah a darebák, protože nejprve udělal spoustu dobrých věcí, které se později pokazily. Vím toho málo o Leninovi, abych ho soudil, ale chystám se, že si o jeho životě něco nastuduju.“

Podle posledního sčítání, má Alexandr na kontě 103 Leninů a Artem jich nasbíral už 127. Lenining pokračuje.


Vladimír Iljič Lenin (1870 – 1924) byl ruský komunistický politik a revolucionář, vedoucí činitel ruského dělnického hnutí, od roku 1903 pak jejího militantního křídla, takzvaných bolševiků. Prožil několik let v exilu, ale v roce 1917 již řídil v Petrohradu Velkou říjnovou socialistickou revoluci, která odstranila dosavadní vládu. Byl prvním předsedou vlády Sovětského Ruska (1917–1922) a posléze Sovětského svazu (1922-1924). Byl teoretikem leninismu, který definoval jako adaptaci marxismu v období imperialismu. Byl zakladatelem totalitárního systému, který byl mylně připisován až jeho následovníku J. V. Stalinovi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu