válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusové mají novou superzbraň: rakety a satelity budou díky ní k ničemu

Rusové mají novou superzbraň: rakety a satelity budou díky ní k ničemu
Zdroj: dailymail.co.uk

Systém Krasuha 4 má zcela změnit poměr sil na globálním válčišti. Dokáže naprosto zmást naváděcí systémy raket, takže je nebude možné zamířit na konkrétní cíle. Rusové zahájí testy již za několik měsíců.

Tomáš Chalupa 13. července 2015

Od systému Krasuha 4 si Rusové slibují opravdu hodně. Dokáže zmást naváděcí paprsky satelitů, které řídí balistické střely. Bude možné jej namontovat na nákladní vozidla, lodě, letadla nebo pozemní základny a bude možné je tak použít prakticky odkudkoliv. Podle prohlášení ruského ministerstva obrany jde o zcela nový stupeň elektronické války, který změní globální rovnováhu sil. Problém je jediný, Rusové odmítají zveřejnit, na jakém principu zbraň funguje.

„Systém zaměří jakékoliv balistické střely nebo bombardéry a přeruší jejich komunikaci se satelity,“ říká Jurij Majevskij z Radiotechnologické výzkumné skupiny v Moskvě. „Nebude možná žádná komunikace ani dálková navigace, všechny elektronické systémy přestanou přijímat informace,“ dodává.

Už za několik měsíců má továrnu opustit první zkušební prototyp. „Testování bude probíhat přibližně rok, bude záležet na okolnostech,“ říká Majevskij. Západní média spekulují, jak by vlastně celý systém měl fungovat. Půjde zřejmě o rozsáhlé radarové rušení na běžných frekvencích, možná dojde k emitování radiových vln. Podobný systém zatím nikdo nevyvinul, a pokud by Rusové byli úspěšní, byl by to ohromný technologický pokrok. Jak se ale v minulosti několikrát ukázalo, od prohlášení k realitě je často velmi dlouhá cesta.

Další články

Zavří­t reklamu