válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusové dotočili film Bitva o Sevastopol v době války. Půjdou na něj Ukrajinci vůbec do kina?

Rusové a Ukrajinci se na podzim 2013 pustili do prvního společného filmového projektu po mnoha letech. Byl jím válečný velkofilm Bitva o Sevastopol. Pár týdnů po začátku natáčení Rusové obsadili Krym, kde leží právě Sevastopol. Přes nejrůznější peripetie se snímek podařilo dokončit a v dubnu jde do kin.

Tomáš Chalupa 21. února 2015

Režisér Sergej Mokritskij natočil válečný velkofilm Bitva o Sevastopol. Má jít o největší ruský filmový blockbuster posledních let. Jen v Rusku se počítá v prvním promítacím víkendu s 2000 projekcemi v kinech po celé zemi. Na Ukrajině má jít také do kin, ale na vřelé přijetí se, na rozdíl od Ruska, zřejmě tolik těšit nemůže.

Film přitom vznikl jako rusko-ukrajinský koprodukční projekt, první po mnoha letech a rozhodně jeden z největších. Jenže to nikdo netušil, že přijde Majdan, okupace Krymu a nynější podivná válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Je zázrak, že se film podařilo dokončit, nicméně jak bude hodnocen na Ukrajině, je otázkou. Možná ještě důležitější je, kolik lidí vlastně na Ukrajině momentálně chodí do kina.

Samotný film představuje jednu z nejhrdinštějších bitev druhé světové války. Němci po vpádu do Ruska velmi rychle postupovali do nitra sovětské říše a postupovali od vítězství k vítězství. Na Krymu jim stála v cestě nejmohutnější pevnost na světě, prakticky nedobytný Sevastopol. Němci k jeho zničení použili i superděla Těžký Gustav a Thor. Boje o pevnost zuřily od října 1941 do července 1942. Posádka pevnosti se zoufale bránila za cenu vlastního sebezničení. Boje o pevnost překonaly vše, co až do té doby dějiny druhé světové války přinesly a zastínily je jen pozdější epické bitvy u Stalingradu a Kurska.

Film na pozadí tohoto titánského souboje ukazuje příběh ruské sniperky Ludmily Pavličenkové. Když se tato mimořádná žena dostala do bojů o Sevastopol, měla na svém kontě už 187 mrtvých Němců. Na Sevastopolské frontě se její počty znásobily. Němci proti ní nasadili vlastní snipery, ale nepomohlo to. Pavličenková jich prý jen u Sevastopolu dostala na 35, mezi nimi i opravdová esa. Při obranných bojích utrpěla zranění, ale evakuována z pevnosti byla až na jedné z posledních lodí. Na pažbě měla 309 zářezů. Stala se hrdinkou Sovětského svazu, ale stala se také miláčkem USA, kam odjela na propagační turné.

Znovu se tedy vtírá otázka, jak moc budou chtít Ukrajinci sledovat na plátně hrdinný boj ruské sniperky při obraně pevnosti, kterou nyní společně s celým Krymem prakticky bez boje ukořistili Ukrajině právě Rusové. Distributoři se dušují, že by bylo chybné vnímat film v kontextu současných událostí jako proruskou propagandu, ostatně jde přece o historické události, ale pravdou je, že mnohým lidem minimálně na Ukrajině to tak bude připadat. Jestli oprávněně, nebo ne, to musí posoudit každý, kdo si na film v dubnu zajde.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu