válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusové chystají znovu rozjet atomový vlak i s balistickými střelami

+ 1 fotka+ 2 fotky

Ruské harašení zbraněmi má mnoho podob. Nejnověji se prý na nejvyšších místech přetřásá možnost znovu oživit koncept atomových vlaků, které jezdily v Sovětském svazu za studené války. Jméno první soupravy nese jméno Barguzin.

Tomáš Chalupa 3. února 2015

Atomové vlaky za studené války měly fungovat stejně jako atomové ponorky, tedy sloužit jako mobilní odpalovací rampy pro jaderné zbraně. Za studené války jich měl Sovětský svaz dvanáct. Nyní se plánuje konstrukce jednoho vlaku pojmenovaného po studeném větru z Bajkalského jezera – Barguzin.

Vlak bude maskován jako obyčejná nákladní souprava složená z mrazících vozů. Stejně tak tomu bylo u dřívějších modelů. Uvnitř budou ale střely RS-24 Jars, za sovětské éry to byly těžší RT-23 Moloděc. Střely na cíl letí rychlostí 20 Machů.

Atomový vlak, který se oficiálně nazývá Bojový vlakový raketový komplex, má být odpovědí na údajné nové vojenské projekty USA. Vše se děje na rozkaz prezidenta Vladimira Putina. „Probíhá proces vytvoření nové vlakové platformy pro odpalování balistických střel. Děje se tak v souladu s prezidentskými instrukcemi. Do výroby komplexu jsou zapojeny pouze ruské společnosti. V současnosti se celá platforma vyrábí a testuje se potřebný hardware. Vývoj je již z větší části u konce, dokumentace je hotová,“ řekl k vývoji nové zbraně generál Sergej Karkajev.

Přestože má být tedy vše podstatné hotovo, Barguzin by měl být plně operační snad až někdy v roce 2040, tak zní alespoň neoficiální odhady. Celý projekt ukazuje podle analytiků silný příklon ruského velení k atomovým zbraním a balistickým raketám. Hrozí tedy znovu závody ve zbrojení? Vše tomu nasvědčuje.

Další články

Zavří­t reklamu