válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruský venkov čelí agresivnímu nepříteli. Napadla ho invaze much

Jako v Hitchcockově hororu Ptáci si připadají obyvatelé několika ruských vesnic. Jen s menším rozdílem - jejich domovy napadla hejna much.

Simona Knotkova 23. června 2019

Mouchy, kam se jen podíváte – přesně tak to v posledních dnech vypadá v některých vesnicích Uralského federálního okruhu. Místní mají nejenom problém s jejich likvidováním, ale navíc se bojí o své zdraví. Hmyz může do oblasti totiž zanést nebezpečné choroby.

„Nemůžete venku sušit prádlo nebo otevírat okna, natož jít ven,“ vypráví jedna z obyvatelek vesnice Lazorevy. Další žena se přidává: „Je to nesnesitelné, mouchy jsou všude. Mám strach o své děti. Mouchy je třeba zabít chemickými látkami, ale budeme to pak my, kdo bude ten vzduch dýchat. Je to děsivé.“

Jeden z mužů v rozhovoru pro státní televizi také popisuje, jak skoro každodenně nyní probíhá jeho pravidelný úklid: „Každý den nebo každý druhý den vynáším až jeden plný kbelík zametených much.“

Přemnožení much přitom není žádnou přírodní záhadou a autority už dobře znají příčinu celého trápení. Podle jejich vyšetřování za vším stojí farmář Andrej Savčenko, který bez dovolení použil tuny kuřinců a částí mrtvých kuřat jako hnojivo. On sám svůj podíl viny ale odmítá.

„Mouchy nejsou nijak označkované, a nikdo mi proto neprokáže, že pochází zrovna z mého pole. To by musel někdo sledovat trasu jejich letu. Mouchy existují už miliony let a jsou všude, tentokrát se zkrátka jen přemnožily. Nikdo mi ani nedokáže říct, jaký je jejich přijatelný počet a co je už nad limit,“ sdělil do médií.

Přizvukuje mu také majitel drůbežnického závodu Maxim Maximov, který mu materiál na hnojení poskytl. „Jedná se o běžnou metodu, je to mnohem lepší než chemikálie. Bohužel nám ale nevyšlo počasí. Mokré jaro a náhlý nárůst teplot způsobil vhodné podmínky pro kladení vajíček a přemnožení much,“ nechal se muž slyšet.

Dodává, že zaměstnanci společnosti už pracují na snížení počtu much a pole zakrývají. Pokud neinvazivní metoda nepomůže, v záloze je použití agrochemikálií.

Další články

Zavří­t reklamu