válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruský vědec bije na poplach: na Sibiři se množí krátery jak houby po dešti! Podzemní erupce hrozí i městům

Ruský vědec bije na poplach: na Sibiři se množí krátery jak houby po dešti! Podzemní erupce hrozí i městům
Zdroj: the Siberia Times
+ 5 fotek+ 6 fotek

Loni v červenci se na Jamalském poloostrově objevila první obří díra, široká téměř 80 metrů. Dostala přezdívku Konec světa. Ještě než ji vědci vůbec stihli prozkoumat a vysvětlit příčiny jejího vzniku, začaly se brány do pekel otevírat i na dalších místech Sibiře. Ruské vědce to znepokojuje.

tyrion 2. března 2015

Ještě donedávna se vědělo o třech obřích kráterech, jenže satelitní snímky naznačují, že by jich mohlo být mnohem víc. „Přirovnal bych to k houbám. Když najdete houbu, jste si jistí, že několik dalších musí být okolo,“ prohlásil uznávaný moskevský vědec Vasilij Bogojavlenskij a dodal:

„Víme nyní o sedmi kráterech v arktické oblasti. Pět je přímo na Jamalském poloostrově, jeden v Jamalské autonomní oblasti a další na severu Krasnojarského kraje, poblíž poloostrova Tajmyr,“ uvedl.

Dva z nově objevených trychtýřů se proměnily v jezero. Jedno z nich je dokonce obklopeno 20 minikrátery naplněnými vodou. Jak dokládají starší satelitní snímky, nic takového se předtím v oblasti nevyskytovalo.

„Domnívám se, že se tyto krátery plní vodou a mění se v jezera a pak se sloučí do jednoho velkého s průměrem od 50 do 100 metrů,“ poznamenal vědec. Podle něj se nové krátery vytvořily v létě nebo dokonce nedávno v zimě. „My jsme si jich ale nevšimli,“ přiznal. Na jejich existenci je upozornily až satelitní snímky, ale i svědectví některých pastevců sobů.

„Jsem si jist, že zde došlo k sérii výbuchů plynů,“ říká dále vědec. „Bohužel nevíme, kdy se to přesně stalo, vidíme jen výsledky těchto výbuchů,“ podotýká.

Satelitní snímek z doby před utvořením kráterů. Žluté kruhy označují další potenciálně nebezpečná místa úniku plynů.

Satelitní snímek z doby před utvořením kráterů. Žluté kruhy označují další potenciálně nebezpečná místa úniku plynů.

To, že v podzemí Sibiře dál pokračují tajemné procesy, při nichž se otevírají díry jak brány do pekla, moskevského vědce znepokojuje. Místní obyvatelé navíc hlásí, že na některých místech zpozorovali i záblesky a cítili chvění v zemi.

Jak satelitní snímky ukázaly, poblíž proslulého Jamalského kráteru, vzdáleného jen 30 kilometrů od města Bovanenkovo, se nacházejí dvě potenciálně nebezpečná místa, kde by mohlo dojít v jakékoli chvíli k explozi. Bogojavlenskij proto volá po okamžitém vyšetření tohoto fenoménu, aby se případně předešlo přírodní katastrofě, která by mohla zasáhnout města a ropnou průmyslovou infrastrukturu v tomto regionu.

Další články

Zavří­t reklamu