válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruský opilec lezl na obří sochu Lenina, aby si pořídil selfie. Špatně to dopadlo

Ruský opilec lezl na obří sochu Lenina, aby si pořídil selfie. Špatně to dopadlo
Zdroj: The Siberian Times
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ani v Rusku to nemají Leninovy sochy lehké, i když z jiných důvodů než na Ukrajině. V sibiřském městě Kemerovo se již poněkolikáté rozbila sádrová socha Vladimíra Iljiče Lenina, kterou tam radnice nechala vztyčit před šesti lety.

Jan Kyzlink 8. června 2015

Zatímco Ukrajinci Leninovy sochy likvidují jako neblahý pozůstatek sovětské éry, kdy Ukrajina trpěla pod ruským jhem, Rusům se občas podaří monumentální plastiku někdejšího lídra ruských bolševiků a zakladatele Sovětského svazu V. I. Lenina zničit nechtěně či ve stavu svatého opojení. To byl i případ 32letého muže, jenž se v opilosti pokoušel vylézt na sochu a s ikonou ruských komunistů pořídit selfie. Místo toho se mu však povedlo obří sochu skácet. Vyskočil totiž, chytil se Leninovy vztyčené ruky a snažil se za ni vytáhnout nahoru. Sádrová socha ovšem tíhu jeho váhy nevydržela, rozkymácela se, spadla na zem a rozbila se na několik kusů. Na podstavci zbylo jenom torzo Leninových dolních končetin.

Na kamenném podstavci se udržely jen půlky Leninových nohou.

Na kamenném podstavci se udržely jen půlky Leninových nohou.

Vyděšený muž se nejprve pokusil rozbitou sochu složit dohromady, ale když zpozoroval, že se k němu blíží lidé, všeho nechal a z místa utekl. „Okamžitě jsme zavolali policii a toho muže jim popsali. Všechno se to seběhlo velmi rychle, během třiceti sekund, nebo tak,“ popsal zátah na vandala jeden z očitých svědků, 16letý Konstantin Zinjakov, jenž u rozbité sochy neopomněl pořídit selfie.

Policie pachatele vzápětí zadržela a identifikovala na základě otisků prstů sejmutých ze sochy i láhve piva, kterou opilec zanechal vedle památníku. Za přestupek byla muži udělena pokuta ve výši 20 tisíc rublů, což v přepočtu dělá asi 8 730 korun.

Od svého slavnostního odhalení v roce 2009 se Leninova socha již několikrát zřítila. Naposledy ji poslali k zemi tři školáci, když si u ní hráli. Město ji u příležitosti Leninova 145. výročí nedožitých narozenin nechalo 22. dubna znovu opravit. Udělá to znovu?

Další články

Zavří­t reklamu