válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruský inspektor zachránil uvízlou rodinku běluh před jistou smrtí

Ruský inspektor zachránil uvízlou rodinku běluh před jistou smrtí
Zdroj: profimedia.com

Ruské zpravodajské agentury přinesly zprávu o rodině běluh, která uvízla na pobřeží Ochotského moře. Kytovce zachránil inspektor pro mimořádné události Alexej Paramonov.

Tomáš Chalupa 4. května 2021

Velrybí rodinku čítající dva dospělé kusy a jedno mládě objevili místní lidé 1,5 kilometru od pobřeží poblíž vesnice Čumikan. O nálezu informovali místního inspektora pro mimořádné události Alexeje Paramonova, který se okamžitě vypravil na místo. Velryby se dostaly do řeky Uda a pluly proti proudu, až nakonec uvízly na břehu. „Mládě leželo opodál a bylo velmi promrzlé, bylo potřeba jednat rychle,“ uvedl Paramonov. Matka mláděte byla silně vystresovaná a snažila se k němu všemožně dostat. Situace byla velmi dramatická, takže Paramonov musel jednat.

Jako první vykopal jámu a poté opatrně převrátil velryby na bok. Břicho je totiž nejzranitelnější oblastí jejich těla a kontakt s ostrými kameny je musel velmi bolet. Následně mládě zabalil do deky a všechny tři kytovce poléval vodou, aby je udržel při životě. Byl to doslova souboj s časem, který ale nakonec dopadl dobře. Paramonov totiž vydržel s velrybami až do příchodu přílivu, který naštěstí kolem půlnoci zvedl i hladinu řeky, a běluhy se tak mohly navrátit do vody.

Paramonov už takto zasahoval i v minulosti, loni zachránil skupinku běluh prakticky na stejném místě a v roce 2014 zachránil velrybu před pytláky, kteří se ji snažili ulovit do sítě.

Thumbnail # Běluha vrátila ženě spadlý mobil. Prý se jedná o ochočeného „ruského špiona“
Mohlo by Vás zajímat:

Běluha vrátila ženě spadlý mobil. Prý se jedná o ochočeného „ruského špiona“

Proč velryby vlastně končí uvíznuté na břehu se přesně neví. Některé teorie říkají, že za to může porucha jejich vnitřní navigace, jiné uvádějí vlivy člověka a existují i názory, že takto zoufalé velryby prchají před zvukem podvodních sonarů. Často může jít i o náhodu, kdy velryby uvíznou na mělčině, která se za odlivu stane souší. To zřejmě bude případ i těchto běluh.

Další články

Zavří­t reklamu