válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruský historik prý ví, kde se nachází ztracený Napoleonův poklad

Ruský historik prý ví, kde se nachází ztracený Napoleonův poklad
Zdroj: Wikimedia Commons

Stovky let se hovoří o bájném Napoleonově pokladu. Mělo jít o zlato a vzácné předměty uloupené z Moskvy, kterou Napoleonova vojska dobyla v roce 1812. Pak ale museli Francouzi prchat, celá obrovská armáda postupně umrzla a zlato zmizelo. Historik Vjačeslav Ryžkov přišel s tvrzením, že ví, kde se poklad nachází.

Tomáš Chalupa 6. května 2021

Poklad je podle něj na dně jezera Bolšaja Rutaveč u obce Rudnja na západních hranicích s Běloruskem. Na dně jezera mají být zlaté pruty, slitky, šperky, děla, stará brnění a dokonce velký kříž z kremelské Zvonice Ivana Velikého.

Předchozí teorie předpokládaly, že poklad byl zakopán do země ustupujícími vojáky. Jiné teorie se zase zmiňovaly o jezeře Semlevskaja u Smolenska, které se prý objevilo i v armádních záznamech. Ale nebylo tam nikdy nic nalezeno.

Ryžkov ale tvrdí, že jezero Semlevskaja hrálo přecejen v příběhu svou roli. Napoleon tam totiž poslal vojenský odřad, se stovkami saní naložených truhlami. Chtěl, aby všichni viděli, kam konvoj jede, ale byla to jen návnada. Druhou skupinu poslal tajně k jezeru Bolšaja Rutaveč, a byla to právě tato skupina, která vezla poklad.

Ryžkov vychází z chemické analýzy vody v jezeře, která ukázala nezvyklou koncentraci iontů stříbra. Francouzi prý dokonce na jezeře postavili malou přehradu, aby jej částečně vysušili a postavili na jeho dně kryptu pro poklad. Ta se nachází 50 metrů od břehu. Uložili do ní poklad a jezero zase zatopili.

„Napoleon nenaházel poklad v sudech do vody, na to byl příliš chytrý. Pohřbil jej do podvodního zámku, který nechal pro ten účel postavit,“ říká Ryžkov.

Jenže jiní odborníci jsou k této teorii velmi skeptičtí. „To je naprostá fikce. Je nemožné, aby Napoleon poslal „vlak“ ze 400 vozů k nějakému jezeru. Copak měli Francouzi potápěčské vybavení, aby provedli takovou komplexní operaci,“ ptá se posměšně například profesionální hledač pokladů Vladimir Poryvajev.

Pravdou je, že francouzská armáda byla na ústupu v tak zoufalém stavu, že budování přehrad, stavění krypt a převážení obřího pokladu bylo zcela mimo možnosti zubožených a vyhladovělých vojáků. Přesto Ryžkov dále trvá na svém a je rozhodnut své tvrzení časem i dokázat a poklad v jezeře najít.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu