Minomet, jaký svět neviděl

Minomet, jaký svět neviděl | zdroj: internet


Ruský atomový minomet byl nepochopitelné monstrum

TÉMATA: Rusko | Stalin | transportér

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 01. 2015 | 06:45

Je to zbraň, která na první pohled vypadá šíleně. Tak obrovské dělo na pásech je jak vystřižené z románů Julese Verna. Jenže Josef Stalin si tyto zbraně opravdu přál postavit a možná i použít.

Sověti vždy sázeli na masivní využití dělostřelectva a konstruovali opravdu nejroztodivnější děla všech možných typů a ráží. Ale mamutí atomový minomet 2B1 Transformator, označovaný také Oka, neměl srovnání vůbec s ničím.

Oku postavili v roce 1957 v leningradském Kirovově traktorovém závodě. Minomet měl ráži 420 milimetrů, což je ráže odpovídající hlavním dělům na bitevních lodích. Váha 55 tun, osádka 7 mužů, váha granátů 750 kg, dostřel 45 kilometrů. To jsou hlavní technická data. Podstatná je ovšem také délka hlavně, která činila neuvěřitelných 20 metrů.

Celý kolos byl umístěn na podvozek těžkého tanku T-10. Posádka mohla minomet obsluhovat pouze zvenčí, zvládli odpálit jeden granát za pět minut. Granáty měly obsahovat jaderné nálože. Šlo tedy o vysoce výkonnou zbraň s drtivým účinkem na nepřítele. Jenže nakonec z toho nic nebylo.

Transformator postavili pouze jeden, někde se uvádí, že to byly čtyři kusy. Trpěl nejrůznějšími technickými problémy, nejčastěji se při výstřelu utrhla celá převodovka. Trpěla i gigantická hlaveň a také korba vozidla. Minomet nebylo možné ani vozit po železnici kvůli jeho mimořádně dlouhé hlavni. Dvanáctiválcový motor nezvládal váhu 55 tun. Celé monstrum zkrátka nebylo způsobilé k boji.

Také odborníci ze západu projektu nevěřili. Ovšem z jiného důvodu. Transformator považovali za pouhou maketu, protože nevěřili, že by někdo mohl něco takového vůbec vyrobit. Stalin však byl megaloman a liboval si v podobných technologických novinkách. Po nástupu k moci se Nikita Chruščov rychle rozhodl, že podobné výstřednosti Rudá armáda nepotřebuje, a vsadil na zbraň budoucnosti, balistické rakety. Tím odsoudil Transformator k cestě do muzea.    

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 01. 2015 | 06:45

Zavří­t reklamu