Jaderná elektrárna Akademik Lomonosov vyplula z Petrohradu. | zdroj: youtube.com


Rusko spustilo na vodu jaderný Titanik, první plovoucí jadernou elektrárnu

TÉMATA: lodě | rusko | atomové elektrárny

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 05. 2018 | 08:00

V Petrohradu bylo spuštěno na vodu unikátní plavidlo Akademik Lomonosov. Jde o plovoucí jadernou elektrárnu, první svého druhu. Projekt ale vzbuzuje obavy u environmentalistů.

Z Petrohradu loď zamířila do Murmansku, kde do ní teprve bude zavezeno jaderné palivo. Dále pak popluje k městu Pevek, kde by měla celý rok vyrábět elektřinu. Zajímavé je, že elektrárna nemá vlastní pohon, takže ji na místo určení musí odtáhnout remorkéry.

Rusové uvádí, že díky nasazení Akademika Lomonosova budou moci odstavit dvě staré elektrárny Bilibina a Chaunskaja. To je sice pozitivní zpráva, nicméně ochránci přírody i mnozí experti považují celý projekt za mimořádně riskantní. Loď bude na dalekém severu vystavena bouřím a povětrnostním vlivům, což může mít za následek poškození nebo potopení lodi. V takovém případě by došlo k ekologické katastrofě obrovského rozsahu. „Plovoucí nukleární elektrárna má být umístěna u pobřeží v mělkých vodách. Má ploché dno a nemá svůj vlastní pohon, což ji činí velmi zranitelnou v případě cyklonů nebo tsunami,“ tvrdí expert Greenpace Jan Haverkamp.

Loď postavila ruská firma Rosatom, která do ní umístila atomový reaktor o výkonu 48 MW. Akademika Lomonosova nejprve budou čekat bezpečnostní a technické testy, než bude definitivně uvedena do provozu. Rosatom si je bezpečností svého plavidla stoprocentně jist. Podle tiskové zprávy společnosti je loď nepotopitelná i v případě, že by musela čelit tsunami nebo jiné přírodní katastrofě. Elektrárna splňuje všechny potřebné předpisy a bezpečnostní regulace, takže se podle Rosatomu není třeba ničeho obávat.

Rusko navíc nechce zůstat jen u Akademika Lomonosova, ale plánuje už příští rok dokončit další plovoucí jadernou elektrárnu. A v budoucnosti by pak měly být spuštěny na vodu ještě další. Akademik Lomonosov není první plovoucí jadernou elektrárnou na světě. Američané za vietnamské války spustili v Panamě na vodu loď Sturgis, což byla jaderná elektrárna s 10 MW reaktorem. Ta dodávala elektrickou energii v oblasti až ro doku 1976. Přestože její vyřazení z provozu a následná dekontaminace měly zabrat pouze několik let, ani po čtyřiceti letech nebyl tento proces ukončen a loď stále má vysoké množství radiace. I z toho je vidět, jak problematické je použití plovoucích elektráren.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 05. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu