válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusko se snažilo hodit „díru“ v ISS na Američany, teď už se krotí

Rusko se snažilo hodit „díru“ v ISS na Američany, teď už se krotí
Zdroj: dailymail.co.uk

Situace kolem incidentu na mezinárodní vesmírné stanici ISS se dále vyhrotila poté, co Rusové za svou hlavní vyšetřovací verzi označili úmyslné vyvrtání díry ve vesmíru Američany. Věc začala rychle mířit ke skandálu a Rusové nakonec vzali celou věc zpět.

Tomáš Chalupa 15. září 2018

Ruští kosmonauti údajně objevili na ISS další důkazy o tom, že dírka byla vyvrtána. Použili k tomu miniaturní kameru. Načež přišlo několik dalších protichůdných prohlášení, z nichž některá zjevně vycházela z tohoto původního, zatímco jiná už mluvila o tom, že se nic podobného nenašlo, a dokonce se zpochybňovala i existence jakékoliv dírky. Toto zpochybnění ovšem přišlo ze strany nechvalně známého dezinformačního webu Sputnik, takže je nanejvýš pravděpodobné, že nebude pravdivé.

Nicméně větší problém představovaly stále silnější prohlášení ruských představitelů, že celou věc mají takříkajíc na triku, v tomto případě spíše na skafandru, Američané. Zejména Sergej Rogozin, šéf ruské kosmické agentur, tuto věc tlačil stále dál prohlášením o tom, že vyšetřovatelé se soustředí zejména na verzi, že Sojuz někdo poškodil záměrně ve vesmíru. Tato verze se pochopitelně nelíbila Američanům a Rogozin nakonec musel svá slova mírnit. Na Twitteru proto napsal, že:„…šíření fám a obvinění vyšetřovatelům nepomáhá a škodí přátelským vztahům na palubě ISS“.

To je nepochybně pravda. Představa, že spolu na stanici jsou Američané a Rusové, přičemž jedni si o druhých myslí, že záměrně vrtali díru do lodi, je absurdní. Ostatně bylo by to poprvé v dějinách kosmonautiky, co by nějaký astronaut aktivně poškozoval loď, ve které sám letí. Zcela jasně to řekl velitel ISS Američan Andrew Feustel, který podobná obvinění kategoricky odmítl. Věc se pak snažil ještě uklidnit místopředseda ruské vlády Jurij Borisov, když oznámil, že: „Je naprosto nepřijatelné pochybovat o ruských i amerických kosmonautech.“

Aby se předešlo dalším spekulacím a obviněním, Rusové i Američané se zavázali ve společném prohlášení, že až do kompletního vyšetření případu se už k němu nebudou vyjadřovat. Nejpravděpodobnější se tak stále zdá verze, že došlo k lidské chybě už na Zemi ve výrobním závodě Energia.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu