válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusko se prý připravuje na kompletní odpojení internetu

Rusko se prý připravuje na kompletní odpojení internetu
Zdroj: iflscience.com

Rusko chystá velký test své technologické nezávislosti a hodlá od internetu pokusně odpojit 100 milionů uživatelů. Odpojení bude ale jen dočasné.

Tomáš Chalupa 28. února 2019

Cílem bezpečnostního testu je snaha zjistit, jestli by „ruský“ internet mohl dále fungovat offline, bez propojení se světovou sítí. K takové situaci by mohlo dojít například při rozsáhlém kybernetickém útoku. „Mluvíme tu o ochraně kritické infrastruktury, která je lokalizovaná na území Ruské federace. Je zde velká pravděpodobnost „tektonických posunů“ v našich vztazích se Západem, proto je naším úkolem zajistit ruskou část internetu,“ řekl už v roce 2016 German Klimenko, bývalý poradce Vladimira Putina pro problematiku internetu.

Plán, který v té době vznikl, je podle všeho stále aktuální. Nyní se chystá jeho uzákonění. Podle připravovaného zákona budou mít ruští poskytovatelé internetu povinnost provozovat internet pouze na serverech umístěných v Rusku. Zvýšit se také mají pravomoci úřadu pro dohled nad internetem Roskomnadzor. Jde o reakci na americkou kybernetickou strategii, která byla zveřejněna koncem loňského roku.

„Volání Západu po zvýšení tlaku na naši zemi nás nutí přemýšlet o dalších cestách, jak zajistit suverenitu naší země v kyberprostoru. Odpojení Ruska od světové internetové sítě je jednou z možností, jak reagovat na zvýšení mezinárodního napětí,“ říká Leonid Levin, předseda Výboru pro informační technologie.

Samozřejmě že ne všichni v Rusku jsou s tímto plánem zajedno. Zástupci ruských neziskových organizací vyjádřili obavu, že je to krok směrem k technologické dystopii na čínský způsob. Čína masivně využívá moderní technologie ke kontrole svých obyvatel a zachází při tom stále dál. Podle kritiků chce ruská vláda přijít s podobným projektem a ochrana kybernetické bezpečnosti je jen zástěrka. „Odpojení se od světového internetu znamená, že jsme ve válce se všemi. V takové chvíli bychom ale měli přemýšlet spíše o tom, jak pěstovat brambory v radiací zamořené krajině než nad internetem,“ říká internetový expert Filip Kulin.

Zda a kdy k ruskému odpojení od internetu dojde, ani zda bude provedeno jen na zkoušku nebo trvale, se přesně neví. Podle některých zpráv by k němu mělo dojít nejpozději do 1. dubna. Zbývá si tedy počkat zhruba měsíc.

Další články

Zavří­t reklamu