Tak dnes vypadá 84letý Reinhard Kunze, který prakticky celý život strávil za ostnatým drátem sovětského gulagu | zdroj: Reuters


Rusko propustí posledního německého válečného zajatce. Stalin ho obvinil z vraždy svého syna

TÉMATA: druhá světová válka | sovětský svaz | třetí říše

Ve dvanácti narukoval jako příslušník Hitlerjugend na vojnu. O dva roky později ho při obléhání Berlína zajala Rudá armáda. Stalin jej obvinil ze smrti svého syna a poslal na doživotí do gulagu. V sovětských pracovních táborech strávil Reinhard Kunze 70 let. Až nyní ve svých 84 letech se má konečně dočkat svobody.

user-avatar

Emil Franz

14. 08. 2014 | 11:00

Válečný příběh nejdéle vězněného německého válečného zajatce Reinharda Kunzeho se začal psát v roce 1943, kdy byl jako dvanáctiletý odveden do 12. tankové divize SS Hitlerjugend. Její náctiletí příslušníci si svůj křest ohněm odbyli v červnu 1944 v Normandii, kde čelili invazi spojeneckých jednotek.

Německo, válka, Stalin, Gulag

Poslední zbytky divize pak byly nasazeny v hlavním městě Třetí říše. Právě při začátku operace známé jako Bitva o Berlín, v lednu 1945, padl Reinhard Kunze do zajetí.

Německo, hitlerjugend, válka, Stalin

Sovětské velení chlapce obvinilo z popravy Stalinova syna Yakova Dzhugashviliho v koncentračním táboře Sachsenhausen na jaře 1943. Sovětský diktátor pak nařídil, že „vrah jeho syna“ zůstane v gulagu až do své smrti, aby pykal za svoji „výjimečnou zbabělost“.

Stalin, syn, válka, gulag, Yakov

Stalinovu vůli tak dosud vzorně plnily všechny po sobě jdoucí sovětské i ruské vlády, bez ohledu na mezinárodní právní standardy a navzdory oficiálnímu prohlášení sovětských činitelů o propuštění posledního válečného zajatce v roce 1956. Rozhodnutí moskevské vlády pustit nyní starce na svobodu prezentoval světu jako projev „dobré vůle a šlechetnosti“ ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

Německo, válka, gulag, Stalin, Rusko

Rudá armáda během Druhé světové války zadržela asi 3 miliony německých válečných zajatců. Do roku 1950 byla většina z nich propuštěna. Oficiálně se měl poslední přeživší válečný zajatec vrátit ze zajetí na Ukrajině v roce 1956, teď se však ukazuje, že to nebyla pravda. Naskýtá se tak otázka, kolik zajatců bylo nuceně drženo i po tomto oficiálním datu a zda je Reinhard Kunze opravdu tím posledním.  

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Emil Franz

14. 08. 2014 | 11:00

Zavří­t reklamu