válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusko propustí posledního německého válečného zajatce. Stalin ho obvinil z vraždy svého syna

Rusko propustí posledního německého válečného zajatce. Stalin ho obvinil z vraždy svého syna
Zdroj: Reuters

Ve dvanácti narukoval jako příslušník Hitlerjugend na vojnu. O dva roky později ho při obléhání Berlína zajala Rudá armáda. Stalin jej obvinil ze smrti svého syna a poslal na doživotí do gulagu. V sovětských pracovních táborech strávil Reinhard Kunze 70 let. Až nyní ve svých 84 letech se má konečně dočkat svobody.

Emil Francz 14. srpna 2014

Válečný příběh nejdéle vězněného německého válečného zajatce Reinharda Kunzeho se začal psát v roce 1943, kdy byl jako dvanáctiletý odveden do 12. tankové divize SS Hitlerjugend. Její náctiletí příslušníci si svůj křest ohněm odbyli v červnu 1944 v Normandii, kde čelili invazi spojeneckých jednotek.

Německo, válka, Stalin, Gulag

Německo, válka, Stalin, Gulag

Poslední zbytky divize pak byly nasazeny v hlavním městě Třetí říše. Právě při začátku operace známé jako Bitva o Berlín, v lednu 1945, padl Reinhard Kunze do zajetí.

Německo, hitlerjugend, válka, Stalin

Německo, hitlerjugend, válka, Stalin

Sovětské velení chlapce obvinilo z popravy Stalinova syna Yakova Dzhugashviliho v koncentračním táboře Sachsenhausen na jaře 1943. Sovětský diktátor pak nařídil, že „vrah jeho syna“ zůstane v gulagu až do své smrti, aby pykal za svoji „výjimečnou zbabělost“.

Stalin, syn, válka, gulag, Yakov

Stalin, syn, válka, gulag, Yakov

Stalinovu vůli tak dosud vzorně plnily všechny po sobě jdoucí sovětské i ruské vlády, bez ohledu na mezinárodní právní standardy a navzdory oficiálnímu prohlášení sovětských činitelů o propuštění posledního válečného zajatce v roce 1956. Rozhodnutí moskevské vlády pustit nyní starce na svobodu prezentoval světu jako projev „dobré vůle a šlechetnosti“ ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

Německo, válka, gulag, Stalin, Rusko

Německo, válka, gulag, Stalin, Rusko

Rudá armáda během Druhé světové války zadržela asi 3 miliony německých válečných zajatců. Do roku 1950 byla většina z nich propuštěna. Oficiálně se měl poslední přeživší válečný zajatec vrátit ze zajetí na Ukrajině v roce 1956, teď se však ukazuje, že to nebyla pravda. Naskýtá se tak otázka, kolik zajatců bylo nuceně drženo i po tomto oficiálním datu a zda je Reinhard Kunze opravdu tím posledním.

Další články

Zavří­t reklamu