válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusko může nasadit do boje obrovskou armádu, ovšem nafukovací

Rusko může nasadit do boje obrovskou armádu, ovšem nafukovací
Zdroj: profimedia.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Stovky tanků, odpalovačů raket, transportérů a dalších vojenských strojů má ve svém arzenálu Rusko pro případ války. Nejde však o skutečné zbraně, ale o věrné nafukovací makety, které mají za úkol jediné – zmást nepřítele.

Tomáš Chalupa 19. července 2021

Nafukovací atrapy používali ve druhé světové válce zejména Američané, kteří s nimi slavili velké úspěchy. Podařilo se jim kolem Rýna shromáždit armádu těchto maket, a Němce tak přesvědčili, že se k překročení této řeky chystají na jiném místě, než k němu skutečně došlo.

Podobné atrapy se dnes už příliš nevyužívají, vzhledem k tomu, že pozorovací systémy jsou daleko přesnější než v minulosti. Ovšem ruská armáda zřejmě v nějaké míře i nadále sází na tyto nafukovací makety. Je to podle NATO zejména proto, aby nadhodnotilo velikost vlastní armády a zmátlo nepřítele.

Rusové se k existenci své nafukovací armády poměrně otevřeně hlásí. „Když se podíváte na velké bitvy historie, tak triky a lsti vždy hrály zásadní roli a vedly k vítězství. Nikdo nikdy nevyhrál poctivě,“ říká Alexej Komarov, inženýr těchto nafukovacích atrap. Ten v roce 1993 založil společnost RusBal původně na výrobu horkovzdušných balonů, ale postupně se přeorientoval právě na atrapy, které od něj odebírá právě ruská armáda.

Thumbnail # Nafukovací tanky, Churchill v overalu a psi jako parašutisté: I takové výjevy přinesla 2. světová válka
Mohlo by Vás zajímat:

Nafukovací tanky, Churchill v overalu a psi jako parašutisté: I takové výjevy přinesla 2. světová válka

Pro tu je použití těchto zbraní součástí doktríny zvané Maskirovka, která stojí na strategickém i taktickém matení nepřítele. Sám Komarov si je vědom, že jeho atrapy nejsou natolik dokonalé, aby dlouhodobě zmátly pozorovací družice a další technologie, je však přesvědčen, že v případě útoku by mohly koupit alespoň nějaký čas. Stanice BBC zase přinesla informaci, že jednotlivé atrapy jsou vyrobené ze speciálního materiálu, který umí zmást radary.

Cena nafukovacího tanku T-80 se pohybuje údajně kolem 16 tisíc dolarů. Přepravuje se ve dvou samostatných vacích, každý stroj má svůj vlastní kompresor, který jej velmi rychle nafoukne.

V jakém stavu přesně tato falešná armáda je a jak moc na ni v případném konfliktu Rusko spoléhá, je nejasné, stejně jako není jasný ani počet těchto maket, řádově by mohlo jít o desítky až stovky kusů.

Další články

Zavří­t reklamu