válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusko má nový hit, velkofilm o nejmladším vojákovi druhé světové války

Rusko má nový hit, velkofilm o nejmladším vojákovi druhé světové války
Zdroj: Wikimedia Commons

Soldatik neboli česky Vojáček je ruský válečný velkofilm o šestiletém chlapci v uniformě Rudé armády. Zdá se to neuvěřitelné, ale příběh je zřejmě založen na skutečných událostech.

Tomáš Chalupa 29. ledna 2021

Předlohou filmu je skutečný příběh Sergeje Aleškova, sirotka, jehož rodiče popravili nacisté za účast v partyzánském odboji. Serjoža bloudil lesy, hladověl, až nakonec narazil na jednotku ruských vojenských průzkumníků. Ti jej odvedli do bezpečí a chlapec se stal maskotem praporu. Jeho výchovu si vzal na starosti velitel Michail Vorobjev.  Chlapec se s praporem účastnil mnoha bitev, projevil chrabrost a byl vyznamenán řády. Jeho příběh zaujal režisérku Viktorii Fanasjutinovou, která se rozhodla, že příběh přenese na filmové plátno.

Jak sama říká, nevěřila původně tomu, že by příběh byl pravdivý. „Pak ale zjistíte, že dítě bylo vyznamenáno nejvyššími sovětskými řády, což je nenormální, divné a děsivé,“ řekla Fanasjutinová. Hledala v archivech a skutečně našla potvrzení celého příběhu.

Thumbnail # Ridley Scott chystá válečný velkofilm o Napoleonovi
Mohlo by Vás zajímat:

Ridley Scott chystá válečný velkofilm o Napoleonovi

Roli malého vojáka si zahrál Andrej Andrejev, který se musel mimo jiné naučit 200 stran textu. Jeho výkon na projekci pro novináře sklidil velký úspěch. Snímek je údajně vhodný i pro děti, není v něm explicitní násilí a krvavé scény. Kina jsou bohužel v Rusku zavřená, takže na oficiální premiéru si film ještě bude muset počkat. Termín by měl být v dubnu, ale vše bude záležet na vývoji pandemie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu