Tam, kde medvědi dávají dobrou noc, je spousta ladem ležící, nevyužité půdy.

Tam, kde medvědi dávají dobrou noc, je spousta ladem ležící, nevyužité půdy. | zdroj: The Siberian Times


Rusko hodlá rozdat lidem půdu na Sibiři. Až 30 milionů Rusů se tam chce přesídlit

TÉMATA: rusko | sibiř | přistěhovalectví

user-avatar

Markéta Oderská

7. 08. 2015 | 12:30

Ve snaze zvrátit katastrofální populační úbytek na nejzazším východě Ruska, přichází ruská vláda s radikálním řešením, jak vylidněné oblasti znovu osídlit. Nabízí každému zájemci jeden hektar půdy zdarma.

Tato nabídka zahrnuje jak půdu vhodnou k obdělávání, tak zalesněné plochy, kde by se dalo těžit dřevo. Lidé si mohou na pozemku postavit obydlí a založit farmu. Po pěti letech užívání přejde pozemek zdarma do jejich vlastnictví, takže jej budou smět i prodat. Pokud ji však během oněch pěti let nebudou využívat, přijdou o ni.

Jak nedávný průzkum veřejného mínění v Rusku ukázal, okolo 30 milionů Rusů, zvláště těch mladých, se chystá vládní nabídky využít a odejít na Dálný Východ. Pokud k tomu opravdu dojde, šlo by o masový přesun obyvatelstva, jaký Rusko dlouho nepamatuje, a který by zásadně změnil celou tuto oblast.

Reklama na panensky krásnou Sibiř

„Příděly půdy jsou ohromnou možností pro rozvoj východních teritorií a příležitostí až k šestinásobnému zvýšení východní populace – z 6,4 milionů na 36 milionů obyvatel,“ prohlásil ministr Alexander Galuška, jenž má rozvoj těchto vzdálených regionů na starosti.

Z průzkumu vyplynulo, že 28 procent respondentů si chce v novém místě bydliště zařídit vlastní, soběstačné živobytí, 19 procent by rádo podnikalo v zemědělství a lesnictví, zatímco 16 procent se chce prostě jen přestěhovat.

Jeden hektar půdy zdarma pro každého. Skoupí ji Číňané?

Vládní návrh se setkal u veřejnosti s velkým nadšením, ale ozvali se také i jeho první kritici. Ti v něm vidí jen další podraz ze strany státu. Připomínají negativní zkušenosti s kuponovou privatizací sovětského průmyslu v 90. letech. Bývalý státní majetek tehdy skončil v rukách hrstky oligarchů, kteří pohádkově zbohatli. Podobný scénář se podle nich může opakovat i nyní. Oligarchové mohou pozemky skupovat a kšeftovat s nimi. Největší obavy panují, že je prodají nebo pronajmou Číňanům, kteří jsou půdy kvůli přelidněnosti své země doslova lační. 

Skeptici rovněž upozorňují, že život na Sibiři a Dálném východě není vůbec jednoduchý. Na přistěhovalce tam čeká drsné klima, menší pracovní příležitosti, vyšší ceny, vzdálenost od větších měst, tisíce komárů a jiného, dosud nepoznaného hmyzu. 

 

user-avatar

Markéta Oderská

7. 08. 2015 | 12:30

Zavří­t reklamu