Měsíční základna Rusů bude zřejmě obývána roboty nebo automaty.

Měsíční základna Rusů bude zřejmě obývána roboty nebo automaty. | zdroj: metro.co.uk


Rusko chce základnu na měsíci, ovládat ji budou roboti

TÉMATA: rusko | vesmír | měsíc

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 11. 2018 | 12:00

Rusko už několik let zásobuje svět podivuhodnými plány v oblasti kosmonautiky. Zveřejnilo plány na vybudování trvalé základny na Měsíci v roce 2030. Nyní k tomu přidalo další zajímavé detaily.

Doposud se mělo za to, že Rusové plánují obyvatelnou základnu na Měsíci, tedy že tam bude trvalá posádka. Ve skutečnosti ale na základně lidé nebudou. Rusko chce mít na základně robotické, plně automatické avatary, kteří budou plnit mise i v okolí základny.

„Hovoříme o vybudování dlouhodobé základny, která ale nebude trvale obsazená, ale kdykoliv navštívitelná,“ uvedl pro agenturu Ria šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Takže na základně budou trvale jen automatizovaní avataři. Lidé zřejmě jen někdy.

Mluví se také o tom, že Roskosmos chce začít stavět základnu z půdy přímo na Měsíci. Je totiž problematické dopravit na Měsíc takové množství zařízení. Ideální by bylo získat minimálně část potřebného materiálu až na místě. Půda by se použila jako materiál do 3D tiskáren, které by z ní vytvořily potřebné celky. Celé to vypadá velmi monstrózně, což ostatně potvrdil i sám Rogozin, když prohlásil, že „celý program je větší než americké Apollo“.

Pokud to chce Rusko světu dokázat, čeká ho velká spousta práce. Zatím má největší starosti s tím, jak zajistit provozuschopnost svých raket Sojuz.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 11. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu