válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruské Maledivy jsou nádherné, přesto se v nich nesmí koupat

Ruské Maledivy jsou nádherné, přesto se v nich nesmí koupat
Zdroj: odditycentra.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ruské Maledivy jsou ve skutečnosti jen poměrně malé jezero u sibiřského Novosibirsku. Je to jezero s nádherně modrou vodou, takže se k němu vydávají houfy instagrammerů a youtuberů, aby si tu pořídili nějaký ten hezký snímek či video. Ale pozor, koupání v jezeře je smrtelně nebezpečné.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2019

Jezero je totiž plné odpadu z nedaleké uhelné elektrárny. Ten sám ale není nijak nebezpečný. Problém je, že se usazuje v ohromném množství na dně jezera, kde vytváří hutnou vrstvu bahna. A kdo do tohoto bahna vstoupí, není se většinou schopen bez pomoci z něj sám dostat.

Jezero není přírodního původu, bylo uměle vytvořeno lidmi právě jako odkaliště pro elektrárnu. A ani jeho nádherná tyrkysová barva není původní, ale mohou za ni chemikálie pocházející právě z elektrárny. V podstatě jde tedy o velmi krásnou toxickou skládku.

„V poslední době se naše skládka odpadu u TEZ-5 stala hitem sociálních sítí. Důrazně zakazujeme plavání v této skládce. Voda je vysoce alkalická a jsou v ní rozpuštěné alkalické soli a další látky. Kontakt kůže s touto vodou může vést k alergické reakci,“ stojí v oficiálním prohlášení, které vydalo vedení elektrárny. Problémem je také ono bahnité dno, kde člověk může velmi lehce uvíznout.

Ostatně i bez upozornění vedení elektrárny je na první pohled vidět, že s jezerem je něco špatně. Vedou do něj z elektrárny mohutné rezavé trubky. Je jasné, že nic pěkného tudy neproudí. A i samotný název „jezero“ je nevhodný, protože oficiální název zní Skládka popela. Přesto všechno se najde stále dost Rusů, kteří se zde fotí, pořádají pikniky a v některých případech se dokonce koupou. Mít fotku na Instagramu z tak nádherného místa je prostě příliš lákavé a lidé riskují své zdraví, jen aby si je pořídili.

Další články

Zavří­t reklamu