Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video s jaderným torpédem Poseidon. | zdroj: youtube.com


Ruská zbraň posledního soudu Poseidon je možná schopná vyvolat až stometrové vlny

TÉMATA: zbraně | rusko | vojenství | námořní loďstvo | jaderné zbraně | zbrojení | vladimir putin

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 10. 2018 | 07:00

Ruský vojenský arzenál je stále hrozivější a je zřejmé, že Rusko pod Vladimirem Putinem investuje ohromné prostředky do zbrojení. Nejnověji se na veřejnost dostaly informace o Poseidonu, zbrani, která dokáže smést z hladiny jakékoliv námořní svazy. A zdaleka nejen to.

Video s touto zbraní zveřejnilo samo ruské ministerstvo obrany. A ruský prezident k tomu dodal, že torpédo Poseidon se dokáže pohybovat ve velkých hloubkách a má velmi málo slabých stránek, které by mohl nepřítel využít. „Vlastně tu není nic, co by mu mohlo odolat,“ řekl doslova. Torpédo může nést klasické nebo nukleární hlavice. Oboje dokáže napáchat velké škody ve svazech válečných lodí a bez problémů pošle ke dnu i velké letadlové lodě.

Na silácká vyjádření o nepřemožitelných ruských zbraních jsme si už zvykli. Přesto jsou západní analytici velmi znepokojeni. Podle nich by mohlo jít o vůbec nejsilnější zbraň, jaká kdy byla vyrobena, co se týče ničivé síly. Samozřejmě se bavíme o variantě s nukleární hlavicí. O zbrani se poprvé začalo diskutovat v roce 2015, když její schéma náhodou uniklo do médií. Mnozí se už tehdy domnívali, že únik byl ve skutečnosti řízený.

Hlavní předností, ale současně nevýhodou zbraně je, že k explozi dochází pod vodou. To snižuje výslednou sílu exploze. Pokud by k explozi došlo nad zemí, byla by daleko ničivější. Na druhou stranu při explozi pod vodou hrozí vznik ohromných vln tsunami, které by jako sekundární efekt zasáhly pobřeží. Spekuluje se o tom, že by taková vlna mohla mít v nejhorším případě i sto metrů. Ale naopak fyzik Greg Spriggs z Národní laboratoře Lawrence Livermoora se domnívá, že ani takto ohromná zbraň by vlnu tsunami nevyvolala. „Vlastně je to ohromné mrhání jinak perfektní nukleární zbraní,“ myslí si Spriggs. Podle něj by Rusové udělali lépe, pokud by takto silnou bombu nechali vybuchnout nad zemí.

Otázkou je, proč vlastně Rusko video zveřejnilo. Nic průkazného na něm totiž není, pouze je na něm vidět samotné torpédo, nicméně o tom, co skutečně dokáže, se může pouze spekulovat. A o to možná Putinovi jde především. Zaměstnat mozky analytiků ve štábech a stále ukazovat nové a nové zbraně, které by mohly změnit poměr sil na globálním bojišti. Pokud ovšem skutečně Poseidona má, pak mají západní spojenci o čem přemýšlet. Obrana jejich námořních svazů by byla proti takové zbrani zcela neúčinná.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 10. 2018 | 07:00

Zavří­t reklamu