válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruská revoluce divoce provětrala dámský šatník. Do módy vnesla proletářství a avantgardu

Ruská revoluce divoce provětrala dámský šatník. Do módy vnesla proletářství a avantgardu
Zdroj: medium.com
+ 18 fotek+ 19 fotek

Avantgardní umění bylo důležitou součástí sovětské společnosti a mělo vliv v mnoha oblastech každodenního života. Odrazilo se v nábytku, bytových doplňcích, a dokonce i v odívání. Významnou roli zde sehrála skupina ruských výtvarnic označovaných dnes za Amazonky avantgardy.

Yvonne Pokorná 27. března 2020

Revoluce přinesla nejen jiný politický systém, ale i odlišný pohled na svět, a to se zákonitě promítlo také do oděvního designu. Varvara Stěpanovová a Ljubov Popovová, které razily cestu sovětské módě, se rozhodly stvořit nový typ oděvu – prozodežda, jenž by korespondoval s obrazem nového, moderního člověka, respektivě proletáře. Mělo jít o pohodlný oděv vhodný pro “vládnoucí” dělnickou třídu. V první a neposlední řadě tak musel být praktický a účelný, žádný zbytečný luxus. V jejich návrzích se odrazily tehdy populární avantgardní -ismy i to, že tyto dámy spolupracovaly s experimentálními divadelními scénami, např. divadlem Vsevoloda Mejercholda. Jejich odvážné unisex návrhy byly založeny na jednoduchých geometrických tvarech a kontrastech jasných barev. Byly samy o sobě revoluční, neboť sovětské publikum se s ničím podobným dosud nesetkalo.

V roce 1924 tyto umělkyně začaly pro státní textilní továrnu v Moskvě navrhovat nové potisky látek. Mezi četnými, vesměs abstraktními geometrickými vzory, ovlivněnými estetikou tehdejšího malířství, se objevily také sovětské symboly jako kladivo a srp. Byl na nich patrný vliv tehdy populárních uměleckých směrů, kubismu a futurismu.

Další Amazonkou, která výrazně přispěla k novým proudům v módě, byla divadelní návrhářka Alexandra Exter. Její pohled se od ostatních kolegyň ovšem značně lišil. Exter se nezříkala ženskosti a elegance, což lze vidět na jejích skečích k divadelnímu představení Salome nebo vědeckofantastickému filmu Aelita. V jejím podání se futuristické a poněkud rozmarné kostýmy stávaly vizuální interpretací osobnosti postavy a ve spojení s výpravou byly skvělým prostředkem, jak publiku tlumočit emoce. I dnes tyto návrhy dokáží diváky zaujmout a fascinovat. Exter byla rovněž pověřena navrhnout uniformy pro Rudou armádu.

Inovativní nápady a představy těchto Amazonek sovětské avantgardy inspirují módní návrháře i v současnosti. Některé slavné módní značky, jako kupříkladu Cerruti nebo Chanel, se o jejich návrhy zajímaly a některé z prvků použily ve svých kolekcích.

Na textilní vzory a oděvní návrhy se podívejte v naší fotogalerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu