válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruska nechtěla boxovat jen se ženami. Předstírala, že je muž

Ruska nechtěla boxovat jen se ženami. Předstírala, že je muž
Zdroj: odditycentral.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

I když spousta žen-boxerek by dokázala porazit mužské protivníky, pravidla jsou jasná - ženy proti mužům bojovat nemůžou. Proti této diskriminaci se postavila Tatjana Dvaždova, která předstírala, že je muž.

Simona Knotkova 30. března 2020

Dvaadvacetiletá Ruska Tatjana Dvaždova se boxu věnuje už od svých šestnácti let. Nebojuje ale pouze se spoluhráči z ringu. Tuhou bitvu svádí také s pořadateli soutěží, kteří jí jako ženě nechtějí dovolit zápasit s muži.

„Odmítala jsem akceptovat, že jsem podřadná mužům, chtěla jsem bojovat se všemi. Říkali mi, že ženy jsou slabší, proto jsem je chtěla přesvědčit o opaku. Vytrpěla jsem si kvůli tomu šikanu a obtěžování, které přetrvávají dodnes,“ sdělila žena během konference k Mezinárodnímu dni žen na téma Feminismus, socialismus, sexismus.

Ruská bojovnice byla názoru, že by zvládla porazit i muže. Jak se ale mezi ně infiltrovat? Existoval jen jeden způsob – Tatjana začala předstírat, že je muž. Ostříhala si vlasy, přestala si holit tělesný porost a dokonce si nechala zhotovit falešný občanský průkaz, ve kterém vystupovala jako Vladimir Ermolaev.

Brzy začala sklízet plody svého úsilí. Ze sedmnácti zápasů nad muži vyhrála celkem devět, tedy více než polovinu. Přitom si musela dávat bedlivý pozor, aby nikdo neodhalil její skutečné pohlaví. „Se svými protivníky jsem se snažila neprohodit ani slovo, aby mě nepoznali. Kluk, kterého jsem porazila, neměl ani ponětí, že jsem holka,“ vypráví.

Bylo ale jen otázkou času, než její pravá identita vyjde najevo. Když se tak v roce 2017 stalo, rázem se před ní všechny ringy zavřely a bylo jí řečeno, že pokud chce v boxu pokračovat, musí soutěžit pouze se ženami. Tatjana odmítla. Nyní se snaží dosáhnout změny a chce, aby bylo také dalším ženám – těm, které o to mají zájem – umožněno bojovat s mužskými protivníky.

Mimochodem, box není jediné místo, kde Tatjana naráží na diskriminaci a sexismus. Krušné chvíle zažívá také ve své práci nakladače. I když má víc síly než průměrný necvičený muž, klienti mnohdy ruší své objednávky, když se dozví, že činnost má vykonávat žena.

Další články

Zavří­t reklamu