Zesnulý Roman Mazurenko posílá textovky a chatuje, kamarádka programátorka z něj udělala chatovací program.

Zesnulý Roman Mazurenko posílá textovky a chatuje, kamarádka programátorka z něj udělala chatovací program. | zdroj: odditycentral.com


Rusce zemřel kamarád, znovu ho oživila jako chatovacího bota

TÉMATA: lidé | technologie | aplikace

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2016 | 15:00

Když zemřel Roman Mazurenko, jeho nejlepšího kamarádka Eugenia Kujda to nesla velmi těžce. Eugenia je zdatná programátorka a rozhodla se, že Mazurenka oživí tak, že z něj udělá chatovacího bota, tedy program, který umí konverzovat na chatu, jako by byl skutečná osoba.

"Byla to první smrt, se kterou jsem se setkala. Nevěděla jsem, co mám dělat, jak na to reagovat. Snažila jsem se s tím vyrovnat, necítit nic, ale po půl roce jsem to vzdala," řekla ruským médiím Eugenia. Založila malý start-up Luka, jehož jediným posláním bylo vytvořit chatovací bot. Ti se používají, aby imitovali běžnou komunikaci na internetu. Eugenia nahrála do programu veškerá data, informace, obrázky a fotky, které o Mazurenkovi měla. Po krátké době pouhých tří měsíců se jí podařilo bota zprovoznit. Lidé mohli od té doby normálně psát Mazurenkovi na chat a on jim odpovídal. 

Podle lidí, kteří si už aplikaci stáhli a začali chatovat s virtuálním Mazurenkem, jsou prý jeho odpovědi nerozeznatelné od toho, jak by jim odpovídal skutečný Mazurenko. Ne všichni byli ale z nápadu Eugenie nadšeni. Některým přišlo divné a nepřirozené psát si s mrtvým, dalším to přišlo přímo morbidní. Dokonce ani jeho rodiče nejsou zajedno, jestli je program dobrý nebo špatný nápad. Zatímco matka zesnulého říká, že jí kontakt s virtuálním synem pomáhá, otec je ze všeho ještě více smutný, protože podle něj mu některé chybné odpovědi znovu připomínají, že se baví jen s programem, zatímco jeho syn je mrtev. Každopádně Eugenii nelze odsuzovat, udělala co mohla, aby nějak ztrátu milované osoby nahradila. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu