válkaČeskoslovenskoobjevy

Rusa poslali před soud, protože nevěří v Boha

Rusa poslali před soud, protože nevěří v Boha
Zdroj: odditycentral.com

V Rusku přituhuje a do vězení se dá dostat za ledacos. Nemusí to být jen protivládní nebo protiputinovské aktivity. Stačí, když na sociálních sítích prohlásíte, že Bůh není, a máte na krku soud. Své o tom ví Viktor Krasnov.

Tomáš Chalupa 8. března 2016

Krasnov dával na ruskou sociální síť VKontakte posty jako Bůh není, Bible je snůška židovských pohádek a podobně. Nic, co bychom neznali i z našeho prostředí. V roce 2014 mu kvůli tomu začaly chodit anonymní výhružky a dopisy. Pak dva lidé, kteří byli součástí internetových diskusí a s Krasnovovými názory nesouhlasili, proti němu vznesli obvinění s odůvodněním, že oni dva v diskusích reprezentovali zájmy ruské ortodoxní církve, kterou Krasnov znevažoval.

Krasnova začal vyšetřovat ruský vyšetřovací výbor, obdoba americké FBI. Měsíce ho vyslýchali a na měsíc podrobili i psychiatrickému vyšetření. Byl shledán příčetným a bylo proti němu vzneseno oficiální obvinění. Prý sice nikoho konkrétně neurazil, ale jeho výroky se mohly negativně dotknout pocitů věřících lidí.

To je v Rusku trestným činem od roku 2012 po událostech kolem kapely Pussy Riot. Krasnov tak nyní stojí před soudem v jihoruském Stavropolu. V průběhu vyšetřování prý Krasnov neměl možnost prakticky vůbec předložit nějaké své argumenty nebo svůj pohled na věc. Vyšetřovatelé zkopírovali pro potřeby soudu jen posty, které napsal sám Krasnov. Co v diskusi říkali jeho oponenti, bylo naopak vymazáno. Takto samozřejmě vše, co napsal, vypadá mnohem hůř. K soudu mají být pozváni i lingvisté, kteří mají posoudit, jak moc Krasnovovy posty ublížily cítění věřících Rusů.

Krasnov se brání, že Rusko není ortodoxní náboženský stát, ale sekulární. Jeho diskuse na síti jsou několik let staré a soud je nyní, po letech nařídil obnovit a zkopírovat pro potřeby procesu. Jinak by prý zůstaly navždy zapomenuty, jako miliony jiných diskusí. A kdo vlastně utrpěl větší újmu? Krasnova na měsíc zavřeli na psychiatrii, nemohl tak pracovat, přišel o zakázky, policie mu zabavila počítač i telefon, jeho matce vyhrožují náboženští radikálové, on sám čelí výhružkám smrtí a samozřejmě vidině dlouhého vězení. Není to trochu moc za několik let starou hádku na sociálních sítích?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu