válkaČeskoslovenskoobjevy

Rus prodává svůj obrázek z dětství. Za „impozantní dílo odrážející sovětskou éru“ chce miliony

Rus prodává svůj obrázek z dětství. Za „impozantní dílo odrážející sovětskou éru“ chce miliony
Zdroj: odditycentral.com

Jaká je cena za umění? To je věčná otázka, na kterou neexistuje spolehlivá odpověď. Novinář z Ruska se s tím však rozhodně nepáře a za dětskou malůvku požaduje od případného zájemce více než padesát milionů.

Simona Knotkova 27. ledna 2020

Jedná se o vážně míněnou nabídku, nebo nápad vynalézavého vtipálka? Jedno je jisté. Svých patnácti minut slávy se jednačtyřicetiletý ruský novinář Vladimir Mkrtčjan díky internetovému virálu dočkal. A co víc – možná se podle hesla, že každé zboží má svého kupce, nakonec skutečně najde zájemce, který na jeho přemrštěnou a bizarní nabídku přistoupí. Muž na inzertním portálu Avito totiž prodává svou dětskou kresbu za neuvěřitelných 120 miliónů rublů (cca 51,3 miliónů korun).

Obrázek pojmenovaný Rudoarmějec na koni znázorňuje přesně to, co popisuje název. Podle Mkrtčjana se jedná o významný historický artefakt odkazující na minulou éru. V době vzniku mu bylo pouhých šest let.

„Když jsem tento obrázek namaloval, byl jsem malý a byla ještě sovětská éra. Odráží se v něm realita, která k nám tehdy přicházela z televizních obrazovek a knížek. V té době mě velmi zajímalo téma občanské války. Do obrázku jsem vložil celou svou duši a dětskou radost. Jak všichni víme, ruka umělce je vedena Bohem, což znamená, že se mu dílo líbí. Dokonce i mně, tedy člověku, který to namaloval, přijde výraz koně skutečně impozantní. Je to, jako by se díval přímo do vaší duše,“ sdělil v rozhovoru s 360TV.

Dle jeho slov se o koupi už dokonce přihlásil jeden vážný zájemce. O ceně chtěl bohužel smlouvat, na což Mkrtčjan jako seriózní umělec samozřejmě nepřistoupil. Ten si myslí, že by cena měla být ve skutečnosti ještě vyšší. „Cena je podle mě skvělá. Je extrémně nízká vzhledem ke skutečné hodnotě takového díla. Stanovil jsem ji na základě toho, kolik peněz momentálně potřebuju,“ říká.

Za utržené peníze by muž kompletně změnil život. Kromě cestování by rád investoval také do svého obchodu. Nezapomíná přitom ani na charitu. Konkrétně by rád přispěl nadaci Podari Žizn, která pomáhá dětem s onkologickými a krevními chorobami.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu