K Baltu se jezdilo za studeným mořem a nahotou.

K Baltu se jezdilo za studeným mořem a nahotou. | zdroj: focus.de


Rujána - studené moře a naháči v NDR

TÉMATA: dovolené | cestování | socialismus | německo | NDR | rujána | moře | baltské moře | nudismus

user-avatar

Václav Pokorný

3. 08. 2018 | 15:00

Za bývalého režimu nebylo mnoho možností, jak se dostat k moři na dovolenou. Pár jedinců dostalo devizový příslib do bývalé Jugoslávie a další zamířili na jih do Bulharska nebo Rumunska. Nejvíce českých turistů však jezdilo na pobřeží Baltského moře do bývalé NDR, kde jednou z nejoblíbenějších destinací byl ostrov Rujána. Našincům nabízel nejen větrné písečné pláže a ledové moře, ale také nudistické koupání tehdy u východních Němců velmi oblíbené.

V dobách socialismu se stal východoněmecký ostrov Rujána cílem letní dovolené tisíců českých turistů. Cesta na ostrov, který je s pevninou spojen mostem, se dala autem zvládnout za necelý den. To vše za předpokladu, že se posádka nezdržela na hranicích, kde důkladní němečtí celníci hledali pašované peníze. Příděl východoněmeckých marek na hlavu tehdy banka omezovala, i když pro NDR nebyla suma tak skličující jako pro Jugoslávii nebo západní země. Člověk tak těžko mohl dojet na místo, vybrat si pěkný hotel a užívat si. Buď se spokojil se službami cestovní kanceláře, nebo se stanem v kempu, ale i ten se objednával předem.

Turistické výměně však tehdy významně pomáhala družba mezi československými a východoněmeckými podniky. Zatímco německý kolega mířil na Orlík, Čech, vybavený vařičem, konzervami a basou piv, si hověl na Rujáně. Měl blízko k vodě, ale hlavně k plážovému koši, který ho chránil před silnými baltskými vichry. Typické plážové koše

Pokud zrovna náhodou nefičelo, hrál se badminton, který spolu s během a cyklistikou představoval nejčastější sportovní vyžití. Ze sportovních aktivit se nedoporučoval snad jen windsurfing, neboť byla obava, aby surfař nezamířil přes moře do kapitalistického Švédska a nepřelstil i dělové čluny hlídkující na obzoru.

Zpestřením programu pro české turisty byla také obhlídka nudistických pláží, které pod zkratkou "FKK"  (Frei Körper Kultur) skýtaly pohled na nahá těla, což byl zážitek našincům doma doposud odepřený. Mohli také navštívit Stralsundské mořské akvárium a na severu ostrova národní park Jasmund s úchvatnými třicetimetrovými křídovými útesy spadajícími do moře. Rujána tak mnohým splnila sny o krásné dovolené, jen kdyby nebylo tolik adrenalinu při zpáteční cestě.

Tehdejší NDR měla totiž pověst místa, kde se za ilegálně sehnané marky nakupovalo. Boty, fotoaparáty, záclony, dětské oblečení… Historkami o tom "jak jsem pašoval prachy tam a boty domů" leckdo bavil kamarády víc než vyprávěním o zářivé bělobě jasmundských útesů. 

Tyto dobrodružné časy českého pašeráctví jsou již dávno pryč a dnešní Rujánu vyhledávají především ti, kteří se rádi prohánějí po vodní hladině. Kiteboarding je v tomto přímo vyhlášený.

Vzduchem stále jako za starých časů voní smažené rybí pochoutky a pláže zdobí pověstné proutěné plážové koše. Raritou je také prosklená svatební síň, která vyrostla uprostřed písečných dun a připomíná vesmírnou loď mimozemské civilizace.

 

user-avatar

Václav Pokorný

3. 08. 2018 | 15:00

Zavří­t reklamu