válkaČeskoslovenskoobjevy

Rudý den v Praze: Komunisté protestovali proti zákazu dělnické spartakiády

Rudý den v Praze: Komunisté protestovali proti zákazu dělnické spartakiády
Zdroj: modernidejiny.cz

Před 90 lety, 6. července 1928, se pražská Národní třída a Václavské náměstí staly svědkem demonstrace, která vešla do dějin pod názvem Rudý den. Dělníci a komunisté zde protestovali proti zákazu druhé dělnické spartakiády. Přes velké očekávání se na protestní akci shromáždilo jen 5000 komunistů a zvědavců. Tento debakl využilo bolševické křídlo strany, vedené Klementem Gottwaldem, k útokům proti jejímu dosavadnímu umírněnému vedení.

Václav Pokorný 6. července 2018

Rok 1928 byl v tehdejším Československu spojen hlavně s oslavami desátého výročí vzniku samostatné republiky. Vysazovaly se lípy, pořádaly výstavy a poněkud zapomenutou událostí tohoto roku byl takzvaný Rudý den. Historik Josef Harna říká, že to byla jedna z nesčetných demonstračních a protestních akcí, které komunisté pořádali už od svého vzniku.

„Měl to být viditelný projev síly komunistické strany a síly jejího vlivu na dělníky. Nebylo jednoduché udržovat revoluční akceschopnost, jak oni si to přáli, v době, kdy vrcholila hospodářská konjunktura, která vedla k oslabení sociálního napětí ve společnosti,” vysvětluje Harna.

Celé akci předcházel zákaz II. dělnické spartakiády, kterou připravovala Federace proletářské tělovýchovy. Podle tehdejšího komunistického senátora Josefa Skaláka tak “vláda svým rozhodnutím jasně ukázala, že je jenom výkonným orgánem příživnické kasty zástupců těžké buržoasie, bankovních zlodějů, zdražovatelů, velkoagrárních lichvářů a vykořisťovatelů všeho druhu.” Na dny 5. a 6. července 1928, kdy se spartakiáda měla konat, sezval Skalák dělnictvo z celé republiky do Prahy na takzvaný Rudý den.

Na Národní třídě a Václavském náměstí se 6. července podařilo shromáždit kolem 5000 demonstrantů, převážně z řad komunistů. Šlo o velké fiasko, neboť organizátoři protestů očekávali účast více než 100 000 příznivců. Vzhledem k tomu neúspěchu se dosavadní umírněné vedení Komunistické strany Československa dostalo pod palbu kritiky bolševického křídla strany, vedeného Klementem Gottwaldem. Vnitrostranický boj mezi komunisty pak vyvrcholil o rok později v únoru, kdy se bolševickému proudu podařilo zmocnit se vedení strany.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu