válkaČeskoslovenskoobjevy

Rudý Baron znovu létá, muž postavil přesnou repliku obávaného trojplošníku

Rudý Baron znovu létá, muž postavil přesnou repliku obávaného trojplošníku
Zdroj: dailymail.co.uk

Dvaapadesátiletý Paul Ford utratil 50 000 liber, aby si postavil naprosto přesnou repliku stroje Fokker D1 Dreidecker. Rudý stroj patřil za první světové války německému esu Manfredovi von Richthoffenovi, přezdívanému Rudý Baron.

Tomáš Chalupa 18. listopadu 2014
Paul Ford ve svém stroji

Paul Ford ve svém stroji

Richthoffen za první světové války sestřelil 70 spojeneckých letadel a stal se obávaným soupeřem. Ford s pomocí svých tří dětí stavěl pět let plně funkční repliku jeho stroje. Ford s letadlem také létá, což mu ovšem přivodilo nebezpečnou havárii. Přestože incident, kdy se za letu ulomila jedna vzpěra držící křídla, Ford nijak zvlášť neřeší. „Je pravda, že jsem měl malý incident,“ řekl k tomu Ford. Fakt, že se při přistání převrátil na záda, mu mohl opravdu přivodit smrt. „Je pravda, že pokud by letadlo začalo hořet, už bych tady nebyl,“ dodal Ford. Opravit zlomená křídla trvalo rok. Pak mohl opět vzlétnout.

Pohled do kokpitu

Pohled do kokpitu

Replika Fokkeru je zcela přesná kromě motoru. Místo tehdy používaného rotačního motoru použil v Americe vyráběný motor Lycoming, díky kterému může letět čtyři hodiny. Také kulomety, které má na letadle, jsou jen repliky a střílet nemohou. Jinak jde o unikátní stroj, který sklízí obdiv na mnoha leteckých show.

Fokker D1 Dreidecker

Fokker D1 Dreidecker

Ford má k technice velký vztah, přestože ji nikdy nestudoval. Vyvíjel 26 let plynové turbíny na Cambridgeské univerzitě. Svůj letoun projektoval 3 500 hodin. Údajně mu hodně pomohla kniha s názvem Jak postavit repliku letadla z 1 světové války a přitom si udržet manželství. Knihu přečetla ovšem jeho manželka, zatímco on už na své zahradě v Cottenhamu začal se stavbou.

Pět let práce, tisíce hodin plánování

Pět let práce, tisíce hodin plánování

Přestože ho stavba stroje stála 50 000 liber, byla to podle něj dobrá investice. Pokud by ho nyní chtěl prodat, dostal by za něj i třikrát tolik. „Nikdy ho neprodám. Zaměstnává mě to v důchodu a je to zábava,“ řekl k tomu Ford. Nyní pracuje na dalším německém letadle a po jeho dokončení chce udělat také britský stroj.

I letecká kukla je imitací té původní

I letecká kukla je imitací té původní

Další články

Zavří­t reklamu