Rudolf Burkert (1904 – 1985) byl prvním reprezentantem Československa, kterému se podařilo vybojovat medaili na zimních olympijských hrách.

Rudolf Burkert (1904 – 1985) byl prvním reprezentantem Československa, kterému se podařilo vybojovat medaili na zimních olympijských hrách. | zdroj: jizersketicho.cz


Rudolf Burkert prolomil nadvládu Skandinávců. Na zimní olympiádě v roce 1928 vybojoval první medaili pro Československo

TÉMATA: sportovci | olympiády | olympijské hry | zimní sporty | skoky na lyžích | lyžování | československo | čeští němci

user-avatar

Václav Pokorný

14. 02. 2018 | 11:00

O zborcení mýtů, že ve skocích na lyžích mohou uspět pouze závodníci ze severské Skandinávie, se v roce 1928 postaral krkonošský rodák Rudolf Burkert. Na II. zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici si skoky dlouhými 57 a 59,5 metrů zajistil třetí místo ve skocích na lyžích. Tato medaile byla na dobu 20 let jedinou medailí, kterou Československo na zimních olympijských hrách získalo.

Prvním československým sportovcem, jenž uspěl na zimní olympiádě, byl sudetský Němec Rudolf Burkert. Narodil se v Polubném v Jizerských horách a již od dětství se věnoval lyžařským sportům. Závodil za místní sportovní klub Windsbraut Polaun, což lze přeložit jako Větrná nevěsta z Polubného.

Na olympiádě ve švýcarském Svatém Mořici v roce 1928 vybojoval bronzovou medaili ve skoku na lyžích, a rozbořil tak mýty o neporazitelnosti Seveřanů. Byla to první medaile ze zimních olympijských her pro Československo.

Burkert se také zúčastnil sdruženého závodu, který se skládal z 18 km dlouhého běhu na lyžích a závodu ve skocích na lyžích. Výkonem 62,5 metru sice doskočil ze všech nejdál, ale zaostal v běhu a celkově skončil dvanáctý. Rudolf Burkert závodil za německý klub HDW, pracoval ve sklárně v Polubném.

Na přelomu 20. a 30. let  Burkert dosáhl řady úspěchů jak v severské kombinaci, tak ve skocích. Stal se mistrem světa v severské kombinaci v roce 1927 a skončil druhý na mistrovství světa ve skocích na lyžích v roce 1933. Byl velmi oblíbený u většiny sportovních fanoušků a své skoky na lyžích doprovázel velmi odvážnými žertovnými kousky.

To, že byl Burkert opravdu veselé povahy a šprýmování měl v krvi, se projevilo i v den jeho  svatby. Na stráni před kostelem v Grunwaldu v Orlických horách si postavil sněhový můstek a "hopsnul" si na něm ve svatebních šatech i s nevěstou v náručí. Rudolf Burkert uměl skákat daleko a měl i smysl pro legraci.

Jeho sportovní kariéru ukončilo až zranění nohy v roce 1934. Tento vážný úraz ho o několik let později však uchránil od povinnosti narukovat do německého wehrmachtu. Po válce Burkert pracoval jako řidič a vlekař na Tanvaldsku a koncem 60. let emigroval do západního Německa, kde ve věku 81 let v roce 1985 zemřel.

O tomto výjimečném československém sportovci se více můžete dovědět v Jiřetíně pod Bukovou, kde mu nedávno otevřeli malé muzeum.

 

user-avatar

Václav Pokorný

14. 02. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu