válkaČeskoslovenskoobjevy

Rudé a hnědé zlo: Film, kterého se bojí celé Rusko

Rudé a hnědé zlo: Film, kterého se bojí celé Rusko
Zdroj: archiv

Lotyšský dokument The Soviet Story vypráví příběh sovětského režimu a jakou roli hráli sověti v nejhrůznějším nacistickém projektu – holocaustu.

Emil Francz 16. srpna 2014

Ve filmu se objevují nedávno odkryté archivní dokumenty, které odhalují zajímavé informace o spolupráci sovětů s nacisty. Filmové záběry, fotografie a dokumenty jsou doplněny o rozhovory s historiky a svědectví bývalých sovětských zpravodajů a disidentů.

Šokující scény a vyprávění o hladomoru na Ukrajině (1932/33), o masakru v Katyni (1940), o partnerství SS a KGB, o sovětských masových deportacích, či obrutálních lékařských experimentech v gulagu jsou hrozivou výpovědí o pravé tváři Sovětského svazu a jeho vedení.

Autor a režisér filmu Edvins Snore sbíral materiály pro tento film po více než 10 let. Premiéra proběhla dne 9. dubna 2008 v Evropském parlamentu a vzápětí vyvolalaostrou reakci ze strany Ruska, kde byl film nejen odsouzen, ale i zakázán. Ruští historici, kteří ve filmu vystupovali, se stali terčem štvavé kritiky a výhrůžek. Dokonce i ti, kteří na filmu nijak neparticipovali, byli donuceni vyjádřit veřejně lítost nad svou účastí ve filmu!

Ukázka z filmu

https://www.youtube.com/watch?v=mMN506G6HsY

Další články

Zavří­t reklamu