Rudý Mars umí být na některých místech pěkně barevný, jak ukázaly snímky ze sondy Mars Orbiter.

Rudý Mars umí být na některých místech pěkně barevný, jak ukázaly snímky ze sondy Mars Orbiter. | zdroj: ancient-code.com


Rudá planeta není tak úplně rudá, ukazují barevné snímky Marsu, které pořídila NASA

TÉMATA: mars | vesmír | nasa | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 01. 2017 | 11:30

Sonda NASA Mars Orbiter je mimo jiné vybavena speciálním zařízením HiRISE (High-Resolution Imaging Science Experiment). Tato speciální kamera pořídila nádherné barevné snímky Marsu, které dokazují, že Mars není tak úplně rudý.

Snímky ukazují část Marsu zvanou Nili Fossae. To je jedno z vůbec nejbarevnějších míst na celé planetě. Je to oblast pokrytá prachem a regolitem, což způsobuje, že tato část není červená, ale spíše modrá. Navíc v kůře Marsu jsou různé minerály obsahující oxid železitý. I ty mají vliv na celkovou barevnost prostředí. 

Mars Orbiter ale má nyní podle mluvčího NASA mnohem důležitější úkol než zkoumat barevnost jednotlivých částí Marsu. Nyní se prý má zaměřit na to, aby v Nili Fossae našel případné známky života. "Tato oblast je jedna z nejbohatších na minerály, které obsahují vodu ve své struktuře a mohou uchovat organický materiál. Vědci chtějí prozkoumat tyto části, aby lépe pochopily bývalé prostředí Marsu, které možná kdysi obsahovalo i život," řekl mluvčí NASA. 

Stále více odborníků se domnívá, že Mars skutečně v minulosti mohl hostit život. Mars byl možná velmi podobný naší Zemi, byly na něm oceány, řeky a jezera. Po těch se ale do dnešní doby dochovaly už jen nepatrné stopy. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 01. 2017 | 11:30

Zavří­t reklamu