válkaČeskoslovenskoobjevy

Roztomilé video: Mládě trpasličího hrocha se učí plavat

Hrošík Obi se narodil počátkem června v melbournské ZOO a ani ne po třech týdnech už uměl plavat. Prvním tempům se učil v mělkém dětském bazénku, ale brzy jeho ošetřovatelé naznali, že se pod dohledem své mámy Petre může pustit i do větší hloubky. Podívejte se, jak mu to šlo.

Markéta Oderská 7. srpna 2015

Sameček Obi, jehož jméno v nigerijském jazyce značí „srdce“, je druhem trpasličího hrocha, jenž v dospělosti dosáhne jen čtvrtiny hmotnosti normálního hrocha. Tato zvířata žijí skrytě v pralesích Západní Afriky. Vědci dlouho jejich existenci neuznávali a nalezené lebky považovali za pozůstatky již vyhynulých zvířat. Uznání se tak hrošíci dočkali až v roce 1914 poté, co ředitel hamburské ZOO Carl Hagenbeck přivezl z Libérie pět živých exemplářů.

V posledních letech však hrošíkům liberijským hrozí vyhynutí v důsledku kácení deštných pralesů. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije už jen posledních 2000 kusů. Malý Obi je prvním, který se v melbournské ZOO narodil po dlouhých 33 letech. V Česku chovají trpasličí hrošíky zoologické zahrady v Plzni, Dvoře Králové, Jihlavě a Olomouci, kde mají pár, který už na svět přivedl sedm mláďat!

Další články

Zavří­t reklamu