Mentálně postižení stáli dřív na úplném okraji společnosti a zacházelo se s nimi katastrofálně.

Mentálně postižení stáli dřív na úplném okraji společnosti a zacházelo se s nimi katastrofálně. | zdroj: atlasobscura.com


Rozpadající se budova upomíná na ponurou historii. Trpěli tady mentálně postižení

TÉMATA: handicap | postižení | mentálně postižení | nemoc | ústav

user-avatar

Simona Knotková

20. 01. 2020 | 13:32

V roce 1992 byly navždy uzavřeny brány Belchertownské státní školy pro slaboduché. Chátrající budova je dnes pozůstatkem jedné smutné historie.

Instituce zahájila svůj provoz v roce 1922 jako vzdělávací ústav pro mentálně postižené. Zařízení bylo bohužel poplatné své době a už od začátku jeho činnosti se zde děly hrůzné věci. Handicapovaní se namísto pomoci setkávali ze strany lékařů s despektem a nelidským zacházením.

"Jeho metoda zkoumání spočívala v tom, že mě při tělesné zkoušce prohlédl a když viděl, že nejsem schopný mluvit a patrně tedy nerozumím tomu, co říká, zhodnotil, že jsem imbecil. (…) Když jsem mu nedokázal odpovědět nebo zopakovat to, co říkal, považoval mě za debila," nechal se slyšet jeden z bývalých pacientů.

Pokoje byly přeplněné pacienty, o které se v případě fyzicky postižených celé dny nikdo nezajímal. V umývárnách chyběly toaletní potřeby a napůl nazí nemocní se váleli ve svých vlastních výkalech. Běžnou praktikou bylo vytrhávání zdravých zubů, to aby měl personál usnadněné krmení nemohoucích. Chodbami se ozývalo sténání ztrápených pacientů, kteří mnohdy mlátili hlavou o zeď nebo rozhazovali všude okolo obsahy svých plenek. Není divu, že zde byl rovněž častý problém s drobnými škůdci.

Veřejnost se o Belchertownu poprvé dozvěděla teprve v roce 1971, kdy vyšel článek Tragédie Belchertownu. Rozlícení rodiče tehdy podali na ústav žalobu. Zařízení navštívil ministr spravedlnosti, který ho nazval jako "pekelnou díru". Ani poté ale problémy neustávaly. O dva roky později došlo dokonce ke zbytečné smrti jednoho z pacientů. Následovaly další soudy a tahanice.

Trvalo další dvě desetiletí, než byla Belchertownská státní škola v roce 1992 definitivně uzavřena. Dodnes je vyhledávaným cílem milovníků urbexu, kteří zde i přes zákaz vstupu nacházejí rozpadlé pokoje, opuštěné invalidní vozíky, vypolstrované místnosti a další relikvie upomínající na ponurou minulost budovy. Prohlédněte si ji v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

20. 01. 2020 | 13:32

Zavří­t reklamu