válkaČeskoslovenskoobjevy

Rozluští někdo tajemnou knihu? Španělské vydavatelství vydá Voynichův rukopis

Rozluští někdo tajemnou knihu? Španělské vydavatelství vydá Voynichův rukopis
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 6 fotek+ 7 fotek

272 stran popsaných neznámým písmem, neznámým jazykem, neznámým autorem - to je ve zkratce Voynichův rukopis. Je pojmenován podle obchodníka, který ho v roce 1912 koupil v Itálii. Dodnes se nepodařilo rozluštit, co je v knize napsáno, přestože se o to mnozí pokoušeli. Nyní hodlá španělské vydavatelství vydat tuto knihu v nákladu 898 kopií.

Tomáš Chalupa 24. srpna 2016

Stovky lidí se pokoušely rozluštit kód nebo šifru, kterou je rukopis psán. Nikdo nepřišel na nic. Původ vzniku tajemného spisu se datuje do první poloviny 15. století. Kniha obsahuje kromě textu také četné ilustrace. Je rozdělena na několik částí, má část botanickou, kosmologickou, biologickou a astronomickou. To je tak asi všechno, co se o knize ví, snad ještě kromě toho, že jazyk, kterým je psaná, by měl patřit do rodiny semitských jazyků.

Španělské nakladatelství Siloe, které se specializuje na vydávání starých rukopisů, se rozhodlo k nevšednímu kroku. Hodlá vydat 898 přesných kopií knihy, aby se k ní dostali další badatelé a pokusili se ji konečně rozluštit. Originál knihy je uložen na Univerzitě v Yale. Nakladatel slibuje, že reprodukce půjdou do nejmenších detailů, jako jsou natržené listy nebo skvrny. Výsledek bude nerozeznatelný od originálu. Cena výtisku se bude pohybovat okolo 8000 euro.

Na univerzitu v Yale chodí stovky mailů s nejrůznějšími teoriemi, kdo je autorem knihy, nebo co v knize je napsáno. Úspěšný v luštění jejího obsahu nebyl dokonce ani mistr šifer, americký kryptolog William Friedman, který za druhé světové války rozluštil japonský purpurový kód. Kromě textu jsou matoucí i ilustrace. Nikdy se nepodařilo určit druhy rostlin a stromů v knize vyobrazených. O kosmologické části se dá říct to samé, nikdo neví, co vlastně znázorňuje, zda nějakou bájnou krajinu na jiné planetě, nebo jde jen o pouhé fantazie. Kdo ví, třeba rozšíření rukopisu mezi další badatele přispěje k tomu, že se nakonec dozvíme odpověď i na tyto otázky.

Další články

Zavří­t reklamu