válkaČeskoslovenskoobjevy

Rozjíždí se nová expedice, má v Antarktidě hledat meteority

Rozjíždí se nová expedice, má v Antarktidě hledat meteority
Zdroj: mysteriousuniverse.org

V Antarktidě se nachází více meteoritů než na jakémkoliv jiném kontinentu. Jde o to, že jsou uvízlé v ledu a málokdy se najdou. Právě proto Antarktida přitahuje hledače těchto vesmírných kamenů. Teď jednu velkou expedici rozjíždějí Britové.

Tomáš Chalupa 8. února 2017

Expedici do Antarktidy povede Geoffrey Evatt z Univerzity v Manchesteru. Expedice chce zavítat do málo probádaných oblastí kontinentu a využít při tom nejnovější technologie pro hledání nerostů. Británie se má stát vedoucí zemí ve výzkumu meteoritů.

Vědci si dělají naděje, že objeví v odlehlých oblastech pole meteoritů, tzv. meteorite stranding zones. Meteority zde nalezené by mohly pomoci vědcům pochopit lépe složení objektů v našem blízkém sousedství. O meteoritech toho víme stále velmi málo, takže je podobný výzkum velice důležitý.

Každý meteorit může být potencionálně vzorkem z jádra nebo pláště protoplanety, které existovaly na počátku naší sluneční soustavy. Jejich hledání v Antarktidě je z objektivních důvodů velmi obtížné. Meteority totiž často při dopadu prorazí led a navíc se díky své vlastní teplotě propadnou velmi hluboko, když roztaví led kolem. Právě proto výzkum v těchto podmínkách vyžaduje intenzivní přípravu a velmi moderní technologie. Britové jsou přesvědčeni, že mají vše potřebné.

Další články

Zavří­t reklamu