válkaČeskoslovenskoobjevy

Rozbombardované Německo čistily od trosek „sutinové ženy“

Rozbombardované Německo čistily od trosek „sutinové ženy“
Zdroj: amusingplanet.com
+ 9 fotek+ 10 fotek

Když 2. světová válka skončila, většina německých mužů byla po smrti nebo v zajetí. O obnovu zničeného Německa se proto z velké části musely starat oddíly žen, takzvané "trümmerfrauen".

Simona Knotkova 12. listopadu 2019

Válka si na Německu vyžádala velké oběti. Leteckými útoky bylo zničeno obrovské množství měst, vesnic, veřejných budov, škol, nemocnic, historických staveb a v neposlední řadě také domovů. Podle statistik se země proměnila ve více než 400 milionů kubíků sutin. Aby mohla být zahájena poválečná obnova, bylo třeba trosky odstranit. Jak uvádí historické záznamy, tohoto úkolu se zhostily především oddíly Trümmerfrauen, tedy v doslovném překladu „sutinové ženy“.

Jejich práce byla různorodá, od odklízení zničených částí budov přes sběr a čištění neporušených cihel a domácích zařízení až po demolovaní staveb, které se už nedaly opravit. Množství sutin končilo na takzvaných sutinových horách nebo jako výplň bombových kráterů a zákopů.

Trümmerfrauen byly prezentovány jako symbol německé duše, kterou nezlomí žádné příkoří, jako hrdinky, díky nimž Německo doslova povstane z popela. Už méně zdrojů poukazovalo na skutečnost, že ne všechny ženy se odklízecích prací účastnily z vlastní vůle. Pro bývalé nacistické úřednice to byla povinnost, jako podmínku ke studiu to vyžadovaly také některé univerzity. Jiné ženy do práce hnala jednoduše nezaměstnanost a hlad.

Podle dnešních historiků byla ostatně celá myšlenka Trümmerfrauen tak trochu nafouklá legenda sloužící coby nástroj propagandy, zejména v NDR. I přes válečné ztráty většinu práce stále vykonávali muži a podíl žen nebyl zase tolik podstatný (i když samozřejmě ne bezvýznamný). Když se kupříkladu nabírali dobrovolníci na čistící práce v Duisburgu, přihlásilo se kolem 10 tisíců mužů, ale jen padesátka žen. Berlín oproti tomu odklízelo 60 tisíc žen. V poměru s celkovým počtem obyvatelek tehdejší metropole to bylo ale pořád „nepatrných“ 5 %.

Na počest Trümmerfrauen se později stavěly sochy a památníky. Některé ženy se dočkaly i vyznamenání v podobě Záslužného řádu Spolkové republiky Německo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu