válkaČeskoslovenskoobjevy

Rozbíjení výloh a zapalování synagog: Protižidovské pogromy zasáhly i území Moravy a Čech

Rozbíjení výloh a zapalování synagog: Protižidovské pogromy zasáhly i území Moravy a Čech
Zdroj: wikipedia commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Během jediné noci z 9. na 10. listopadu 1938 shořely na území Německa a Rakouska stovky židovských synagog a ulice pokrylo sklo z tisíců rozbitých výloh židovských obchodů. Nacisty organizovaný pogrom se nevyhnul ani židovské komunitě v Sudetech. Davy zfanatizovaných Němců na čerstvě zabraném českém území zapálily nejméně pětatřicet synagog a zdemolovaly řadu židovských obchodů a hřbitovů. Začalo zatýkání Židů na našem území.

Václav Pokorný 8. listopadu 2018

7. listopadu 1938 byl dvěma výstřely z pistole těžce zraněn sekretář německého vyslanectví v Paříži Ernst vom Rath. Atentát provedl sedmnáctiletý židovský mladík Herschel Grünspan. Tímto činem se mstil za osud své rodiny, která byla v rámci nařízení německé vlády vypovězena z Německa, stejně jako dalších 17 tisíc polských Židů na polské hranice. Když německý diplomat za dva dny zemřel, rozpoutali němečtí nacisté proti Židům hotové peklo. Hlásná trouba jejich zrůdné ideologie Joseph Goebbels okamžitě využil zprávu o Rathově úmrtí k antisemitské štvavé řeči, která je historiky považována za signál k rozpoutáni teroru.

Již v noci z 9. na 10 listopadu začaly především jednotky SA vyvolávat protižidovské nepokoje a samy útočit na židovské objekty. Podle střepů z rozbitých výloh a oken dostala akce bezmála poetický název Křišťálová noc. Kromě celého území Německa zasáhl pogrom připojené Rakousko, ale také okupované české pohraničí Sudety. Během pogromu bylo zdemolováno 7500 židovských obchodů, zabito téměř 100 Židů a zhruba 30 000, většinou těch majetnějších Židů bylo odvlečeno do koncentračních táborů v Dachau, Buchenwaldu a Sachsenhausenu.

V ohni obrovských požárů německých a rakouských synagog téměř zanikaly zprávy z území donedávna patřícího Československu. Některé publikace zmiňují pouze požár synagogy v Opavě a demolici synagogy v Krnově. Přitom během pogromu bylo v německém záboru českých zemí zničeno ohněm či zdemolováno nejméně pětatřicet synagog a řada židovských hřbitovů.

Zfanatizovaný dav koordinovaný příslušníky SA a členy NSDAP společně s Hitlerjugend řádil v Karlových Varech, v Liberci, České Lípě, Opavě, Jablonci nad Nisou, Mostu, Tachově, Chomutově, Svitavách a na mnoha dalších místech. I zde byli zatýkáni židovští muži a demolovány obchody patřící židovským majitelům.

“Ještě dodneška slyším ty bubny, jak mašírovali Hitlerjugend a bubnovali z toho dolejšího Lomu až k nám. Když se přiblížili až k našemu domu a řvali Juden raus, Juden nach Palestina, maminka nás vytrhla z postele. Naše teta tam zrovna s náma spala, a jak jí maminka říkala: Pojď, pojď, Greto, musíme se schovat, nacpala si všechno svoje prádlo do noční košile a utíkaly jsme na půdu. Ale moje sestra najednou zmizela, zavřela se do koupelny. Než jsme mou sestru dostaly ven z koupelny, třískali už lidi všechny okna kolem dokola a někteří začali lézt do domu, chtěli otevřít sejf a trhali, co mohli. Měli jsme velký kolekce porcelánu, část rozbili, část nechali. My jsme byly na tý půdě, byla hrozná zima a my jsme byly jenom v pyžamu. Tehdy zrovna u nás bydlela jedna paní se synem, se kterým jsem se kamarádila. Maminka ji prosila, aby aspoň nás, dvě děti, nechala v posteli nebo jinak ukryla. Jenže jejího muže zrovna propustili jako komunistu ze žaláře, byl první den doma, a ona se bála. Bála se, aby nás u nich nenašli. Tohle trvalo celou noc. To byla nejdelší noc, kterou jsme prožily.” Tak vzpomíná paní Ely Weissbergerová na Křišťálovou noc v Lomu u Mostu, kterou zažila jako osmileté děvčátko.

Křišťálová noc změnila povahu perzekuce Židů z ekonomické, politické a sociální na fyzickou, spojenou s mlácením, vězněním a vražděním. Tato událost je též často uváděna jako počátek holocaustu. Historik Max Rein v roce 1988 v této souvislosti napsal: „Křišťálová noc přišla (…) a všechno se změnilo.“

Další články

Zavří­t reklamu