válkaČeskoslovenskoobjevy

Rotschilda vozilo v kočáře spřežení zeber

Rotschilda vozilo v kočáře spřežení zeber
Zdroj: thevintagenews.com

Lord Lionel Walter Rothschild se kromě svého nekonečného bohatství proslavil tím, že se nechal po Londýně vozit v kočáře taženým zebrami. Chtěl tím dokázat škarohlídům, že se tato divoká zvířata dají ochočit a domestikovat.

Tomáš Chalupa 7. ledna 2020

Walter Rotschild se narodil jako nejstarší syn Nathana Rotschilda, barona a známého finančníka, který založil dodnes známou dynastii boháčů. Od svého syna očekával, že půjde v jeho šlépějích, stane se rovněž finančníkem a bude zastávat významné úřady v zemi. To se mu v podstatě splnilo. Walter Rotschild byl de facto pokračovatelem díla svého otce s jednou malou odbočkou, kterou byla velká láska a vášeň pro zoologii.

Té holdoval už od dětských let, když prohlašoval, že založí zoologické muzeum. Sbíral proto různé motýly, mouchy a brouky, a začal tak pracovat na svých prvních exponátech. Mezi jeho domácími mazlíčky byli například i klokani a velké množství exotického ptactva.

Svůj život sice strávil převážně v bance, ale rodiče mu skutečně otevřeli zoologické muzeum a navíc mu dali neomezený účet, aby mohl shánět po světě exponáty. Rotschildova sbírka tak čítala přes 300 tisíc vycpaných ptáků, 200 tisíc vajíček, přes dva miliony motýlů a 30 tisíc brouků. Samozřejmě měl také nepočítaně nejrůznějších obratlovců od malých až po největší savce. Byla to největší sbírka tohoto druhu, jakou kdy shromáždil jediný člověk.

Rotschild byl také lehce výstřední a tvrdohlavý. Ve viktoriánské Anglii se mělo za to, že zebry jsou divoká zvířata, která nelze zkrotit a přimět k pracím, jaké vykonávají třeba koně. Rotschild byl vždy proti tomuto názoru a rozhodl se to také názorně dokázat. Nechal z Afriky přepravit stádo zeber a nechal se pak jimi demonstrativně vozit po Londýně.

Jeho sbírka se ale nakonec rozpadla, když ji musel prodat z velké části Americkému zoologickému muzeu. Byl totiž vydírán svou milenkou a potřeboval jí zaplatit z peněz mimo rodinné fondy. Po jeho smrti v roce 1937 pak byl zbytek jeho sbírky předán britskému Muzeu přírodní historie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu